Koha për lirimin e masave? Mbi 725 mijë të vaksinuar në Shqipëri, vetëm 57 të shtruar në spital

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pas mbërritjes së 60 mijë dozave kineze një ditë më parë, në Shqipëri ka rinisur vaksinimi masiv i popullatës. Gjatë 24 orëve të fundit, mësohet se janë vaksinuar 8 519 persona.

Sipas të dhënave të publikuara nga ministrja Ogerta Manastirliu, në total numri i të vaksinuarve ka shkuar në 725 135.

Janë më shumë se 830 mijë doza vaksine që janë administruar në Shqipëri, ndërsa objektivi i ri është realizimi i 1 milion vaksinimeve brenda Qershorit.

Koha për lirimin e masave?

Situata epidemiologjike në vend është përmirësuar ndjeshëm, ndërsa sot u raportua vetëm për 6 të infektuar dhe një të vdekur.

Numri i rasteve aktive me covid në Shqipëri ka rënë në 944, ku 505 prej këtyre rasteve janë në Tiranë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 57 pacientë nga të cilët 7 pacientë janë në terapi intensive.

Duke iu referuarve treguesve, disa nga mjekët e njohur kanë bërë thirrje për një tjetër lehtësim të masave. Aktualisht nuk lejohet lëvizja e qytetarëve dhe aktiviteti i bareve dhe restoranteve nga ora 22:00 deri në 06:00.


Të fundit

Koha për lirimin e masave? Mbi 725 mijë të vaksinuar në Shqipëri, vetëm 57 të shtruar në spital

Pas mbërritjes së 60 mijë dozave kineze një ditë më parë, në Shqipëri ka rinisur vaksinimi masiv i popullatës....

Nis gara për prodhimin e pilulës anti-Covid nga Pfizer

Paralelisht me zhvillimin e vaksinës anticovid, gjigandi farmaceutik Pfizer ka eksploruar edhe mundësitë e prodhimit të një pilule, e cila do të ndalonte që...

Fituesi i Eurovision konsumoi kokainë live? Dalin rezultatet e testit të drogës

talia rrëmbeu vendin e parë në Eurovision, por ajo që po bën bujë në media, më shumë sesa fituesi, është një video, ku dyshohet...

20-vjeçari i ngul thikën në shpinë ushtarit izraelit, policia e qëllon për vdekje (Video)

Një 20-vjeçar ka plagosur me thikë një ushtar izraelit dhe një qytetar të thjeshtë në lindje të Jerusalemit, ndërsa më pas është vrarë nga...

Sulmohet nga qentë e rrugës djali 9-vjeçar i deputetes, ja mesazhi i saj prekës

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari Lila, ka njoftuar se djali i saj 9-vjeçar është sulmuar sot nga qentë endacakë. Përmes një postimi në Facebook,...

Lajme të tjera

Web TV