Komunistët kujtojnë Kongresin e Përmetit me foton e diktatorit: E bëri Shqipërinë lule

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Është përkujtuar Kongresi i Përmetit, i mbajtur më datë 24 maj 1944.

Në kujtim të dëshmorëve, i pranishëm në këtë ceremoni ishte edhe ish-presidenti i Republikës, Alfred Moisiu. Moisiu vendosi lule në shtatoren e një dëshmori të Atdheut.

Edhe këtë vit, si herët e tjera, komunistët janë shfaqur me fotografi të Enverit, duke glorifikuar figurën e tij.

“Ky ka qenë drita e diellit për të gjithë Shqipërinë. Vendi ka qenë i mbytur dhe i zhytur, nuk dinte që të shkruante e as të lexonte. Shqipëria ishte me malarie, me zgjebje e kolere.Ky qe ai burrë, që hoqi të gjitha dhe e bëri Shqipërinë lule. E bëri lule si gjithë Përmeti, që i thonë qyteti i luleve. Trëndafil bëri gjithë Shqipërinë. Lavdi. Rroftë Partia e Punës e Shqipërisë, rrofshin dëshmorët e vendit. Rroftë 24 maji”, u shpreh një nga të moshuarit.


Të fundit


Problemi me targat Serbi-Kosovë: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të...

Përplasjet me Berishën/ “Trimërohet” Basha, nuk ka Kuvend kundër vendimet e SHBA-së 

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha tha se nuk është as vegël e Ramës dhe as kukull e Berishës. Ai është i vendosur se...

Horoskopi ditor, 23 shtator 2021

Dashi Nëse keni qenë vetëm prej një kohe të gjatë, mos e humbni shpresën: është një moment pozitiv për ndjenjat dhe historitë e reja. Nga ana...

Lajme të tjera

Web TV