Ja kush është deputeti që pritet të zëvendësojë Bashkim Finon në parlament. Çdo të ndodhë me Tom Doshin?

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi do të mbajë një mbledhje pas pak, ku ndër të tjera në rendin e ditës janë edhe dy zëvendësime mandatesh deputeti.

Bëhet fjalë për vakancën e krijuar në listën shumëemërore të qarkut Fier, për shkak të ndarjes nga jeta të deputetit Bashkim Fino. Mësohet se vendin e Finos në Fier do ta marr Gentian Cakrani.

Vakanca tjetër është ajo e Tom Doshit, i cili dha dorëheqjen nga mandati pak pas përfundimit të zgjedhjeve të 25 prillit.

I dyti në listën e PSD në Shkodër është kandidati Gledis Çeliku, i cili nuk ka dorëzuar formularin e dekriminalizimit dhe për pasojë e humbet mandatin e deputetit.

Kujtojmë se zëvendësimi i mandateve të Tom Doshit  që vendosi të tërhiqet nga gara dhe Bashkim Finos, i cili ndërroi jetë si pasojë e covid, do të që humbi jetën, por zëvendësimi i tyre për sa kohë është në detyrë parlamenti aktual do bëhet me listën e 2017.


Të fundit

Rama takim me rektorët: Gati të hedhim hapin e madh për arsimin e lartë

Arsimi i lartë do të jetë një nga prioritetet e mandatit të tretë të qeverisë. Kryeministri Edi Rama ka...

Talebanët lejojnë vajzat të shkojnë në universitet, por me dy kushte

Qeveria talebane në Afganistan tha të dielën se gratë mund të vazhdojnë të ndjekin studimet universitare dhe pasuniversitare në institucionet publike dhe private për...

Po pinte kafe në një bar, ekzekutohet 50-vjeçari në Kosovë

Një 50-vjeçar është vrarë mbrëmjen e sotme në Gjilan. Mediat në Kosovë thotë se lajmi ka marrë konfirmime nga burime policore, ndërsa dyshohet se viktima...

Qeveria e re/ Meta kërkesë Prokurorisë: Dua informacione për të gjithë emrat e propozuar për ministra

Presidenti Ilir Meta, i ka kërkuar Prokurorisë informacione në lidhje me 16 emrat e propozuar nga kryeministri Edi Rama si ministra. Në shkresën drejtuar Prokurorisë...

Në kërkim të fotos “perfekte”, adoleshentja greke bie nga maja e shkëmbit

Një tjetër tentativë për "selfie perfekte" rrezikoi jetën e një adoleshteje, duke shkaktuar edhe momente paniku në Greqi. Një vajzë 16-vjeçe ra nga një...

Lajme të tjera

Web TV