Arrestimi i gazetarit në Bjellorusi/ Nëna thirrje ndërkombëtarëve: Ju lutem shpëtoni tim bir nga vdekja

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Familjarët e gazetarit disident dhe të dashurës së tij, të arrestuar pas transferimit të një avioni në Bjellorusi, kanë folur për shqetësimin për sigurinë e tyre.

Roman Protasevich dhe e dashura e tij ruse Sofia Sapega tani janë në paraburgim. “Unë i bëj thirrje gjithë bashkësisë ndërkombëtare për ta shpëtuar tim bir”, tha nëna e tij Natalia Protasevich.

Një video e gazetarit në burg u publikua të martën. Në video, Protasevich shprehet se policët janë sjellë korrekt me të, por të gjithë hedhin dyshime se ai po flet nën detyrim, shkruan BBC.

Sapega dhe Protasevich u arrestuan të dielën, kur një aeroplan që fluturonte nga Athina në Vilnius, në Lituaninë fqinje, u devijua për të ndaluar në Minsk, kryeqytetin bjellorus. Vendet perëndimore akuzojnë Bjellorusinë për rrëmbimin e avionit Ryanair që u ridrejtua pas një kërcënimi të supozuar për shpërthim bombe.

Disa kompani ajrore evropiane kanë thënë se ata nuk do të fluturojnë mbi Bjellorusi, si rezultat i kësaj ngjarje. Sot Sofia u mor në pyetje. Ajo u akuzua për kryerjen e një vepre penale. U zgjodh një masë parandaluese – paraburgimi për një periudhë prej dy muajsh, “i tha avokati i saj, Alexander Filanovich shërbimin rus të BBC të martën.

Sapega tani është në një qendër paraburgimi të KGB në kryeqytetin bjellorus, tha ai. Në video, Sapega shprehet se është redaktore e kanalit Telegram të Librit të Zi të Bjellorusisë, i cili publikon të dhënat personale të forcave të sigurisë së vendit.


Të fundit

Arrestimi i gazetarit në Bjellorusi/ Nëna thirrje ndërkombëtarëve: Ju lutem shpëtoni tim bir nga vdekja

Familjarët e gazetarit disident dhe të dashurës së tij, të arrestuar pas transferimit të një avioni në Bjellorusi, kanë...

Dhuna policore e 1996 mbi socialistët/ Gonxhe: Unë përfundova me brinjë të thyer, një gazetare e varrosën për së gjalli…

Zgjedhjet e 26 Majit të vitit 1996 janë shembulli se si nuk duhet të bëhen zgjedhje. Ato do të kujtohen jo thjesht si “kalendar”...

Tragjedia me 14 të vdekur në Itali, policia arreston tre persona

Tre persona u arrestuan mëngjesin e sotëm pjesë e një hetimi mbi shkakun e aksidentit tragjik të teleferikut në Italinë veriore, ku humbën jetën...

“Murtaja e minjve” bën kërdinë në Australi, dy vjet luftë për t’iu rikthyer normalitetit

Australia është duke u përballur me një situatë të pazakontë sa i përket shtimit të beftë të numrit të minjve në vend. Mijëra fermerëve...

E rëndë në Tiranë/ U rrëzua nga biçikleta, humb jetën pas 2 muajsh 17-vjeçari

Një 17-vjeçar nga Tirana ka humbur jetën paraditen e djeshme, e martë 26 maj në spital. Policia e Tiranës ka referuar rastin në prokurori për...

Lajme të tjera

Web TV