Dhuna policore e 1996 mbi socialistët/ Gonxhe: Unë përfundova me brinjë të thyer, një gazetare e varrosën për së gjalli…

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Zgjedhjet e 26 Majit të vitit 1996 janë shembulli se si nuk duhet të bëhen zgjedhje. Ato do të kujtohen jo thjesht si “kalendar” zgjedhor, por si krim shtetëror ndaj votës së lirë të shqiptarëve. Gjithashtu do të kujtohet edhe për dhunën që policia ka ushtruar ndaj socialistëve dhe jo vetëm.

Kjo datë është kujtuar sot nga drejtori i DPSHTRR, Blendi Gonxhe, teksa ishte në një lidhje të drejtpërdrejtë me emisionin “Breaking” në Top News. Ai u shpreh se Sali Berisha është përgjegjësi kryesor i asaj ngjarje që kur e kujton të ngjall ndjesi shumë të keqe.

“Atëherë ishte jo vetëm rreziku për jetën që disa nga ne përjetuan, historitë kanë qenë rrëqethëse në kuptimin e dhunës por edhe mungesë totale të vetëpërmbajtjes së SHIK-ut të asaj periudhe. Gjithashtu edhe nga disa rrugeçër që ishin afruar PD-së të asaj kohe dhe grupit më të afërt të Sali Berishës. Jam i emocionuar, por koha na ka dhënë të drejtë. Ka qenë një përballje me një botëkuptim, me një kulturë tmerrësisht të gabuar që këta persona që morën frymëzim dhe e kthyen si një parti shtet karshi shumë djemve e vajzave, që nuk kanë qenë të interesuar nga politika”, tha Gonxhe.

Ky i fundit shton se paradoksi është se “prapë jam fatlum, se po të kapte makina e policisë që mund të çonte në Lezhë, apo te liqeni si  një gazetare e varrosën përsë gjalli deri në mesin e trupit, për ta torturuar se mund ta vrasin. Ajo tani  është me siguri me trauma psikike. Dhuna e policisë dhe forcat e rendit nuk përmbaheshin. Njerëz që nuk dinin se çfarë bënin, e fati ishte se çfarë makine të vinte të merrte. Unë përfundova me një brinjë të thyer, me më pak pasoja se të tjerët. Ata thoshin se tërhoqëm zvarrë ca komunistë, por nuk ishte e drejtë që të bëhej ndaj askujt kjo gjë. Nuk organizonim dot asnjë takim elektoral. Ai person që sot është non grata nga SHBA, sfidoi gjithë vendin, idealet tona dhe prishtmëritë që kishim për PD-në. Ai mishëron këtë ngjarje, Berisha”, tha Gonxhe.

Lexo edhe :  Ulen sërish temperaturat, ky është parashikimi i motit për sot

Ai është gjithashtu dekoruar nga Berisha si “Pishtari i Demokracisë”. Por këtë dekoratë Gonxhe e ka kthyer mbrapsht me postë në presidencë në shenjë proteste.


Të fundit

Dhuna policore e 1996 mbi socialistët/ Gonxhe: Unë përfundova me brinjë të thyer, një gazetare e varrosën për së gjalli…

Zgjedhjet e 26 Majit të vitit 1996 janë shembulli se si nuk duhet të bëhen zgjedhje. Ato do të...

Tragjedia me 14 të vdekur në Itali, policia arreston tre persona

Tre persona u arrestuan mëngjesin e sotëm pjesë e një hetimi mbi shkakun e aksidentit tragjik të teleferikut në Italinë veriore, ku humbën jetën...

“Murtaja e minjve” bën kërdinë në Australi, dy vjet luftë për t’iu rikthyer normalitetit

Australia është duke u përballur me një situatë të pazakontë sa i përket shtimit të beftë të numrit të minjve në vend. Mijëra fermerëve...

E rëndë në Tiranë/ U rrëzua nga biçikleta, humb jetën pas 2 muajsh 17-vjeçari

Një 17-vjeçar nga Tirana ka humbur jetën paraditen e djeshme, e martë 26 maj në spital. Policia e Tiranës ka referuar rastin në prokurori për...

Ja në cilën datë do të votohet shkarkimi i presidentit Meta në parlament

Të premten, Komisioni Hetimor që ka marrë nën hetim Presidentin Ilir Meta dhe pritet t’i dërgojë Kuvendit raportin me propozimin e shkarkimit të Kreut...

Lajme të tjera

Web TV