Vendim që nuk përbën surprizë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Plator Nesturi

Procesi i hapur nga parlamenti shqiptar për shkarkimin e Presidentit Meta duket se po hyn në fazat e fundit të marrjes së vendimeve. Komisioni Hetimor sapo deklaroi se e ka mbyllur mbledhjen e provave dhe se do kalojë në diskutimet për të përcaktuar se si do të paraqitet raporti përpara Kuvendit. Presidenti e refuzoi këtë Komision, ndoëse një vit më parë në një Komision të po të njëjtit format dhe nga i njëjti parlament, u paraqit për të dhënë shpjegimet e tij. Kështu mbetet të operohet më shpejt përderisa presidenti nuk paraqiti as fakte apo elementë të tjera në mbrojtje të tij dhe që mund të hanin kohë për shqyrtim dhe vlerësim mbi to. Ajo çfarë nuk përbën më surprizë është vendimi që do të marrë Komisioni Hetimor. Në të gjitha diskutimet e kryera në seancat e tij duket se deputetët e kanë përcaktuar vendimin e tyre.

Ndonëse gjykimi në rastin në fjalë po bëhet tashmë mbi prova kryesisht mediatike dhe që kanë të bëjnë me deklarata apo pozicionime të Presidentit gjatë zgjedhjeve dhe jo mbi akte ligjore dhe dekrete të presidentit që ishin objekt i komisionit hetimor të vitit të kaluar, duket se opinioni për shkarkimin e presidentit ka një dakortësi më të gjerë, ashtu sic edhe ndërhyrja e tij në fushatën elektorale të ishte më e hapur se kurrë. Ndoshta kjo është edhe arsyeja pse dhe partitë e opozitës nuk e morën aspak në mbrojtje pozicionimin e presidentit apo dhe hapjen e procedurës së shkarkimit ndaj tij. Çështja e afateve që përbënin dhe pengesën më të madhe ligjore të legjislaturës aktuale për të marrë vendim kundër Presidentit, duket e kapërcyer. Komisioni e mbylli grumbullimin e provave dhe i mbetet vetëm të paraqesë raportin e tij në Kuvend, i cili ka gjithë kohën e nevojshme për të votuar për shkarkimin ose jo të Presidentit. Ky do të ishte precedent i parë në historinë shqiptare të shkarkimit të kreut të shtetit nga parlamenti. Dhe ky fakt duket i kryer, përderisa që tani po shihen raportet e votave në Gjykatën Kushtetuese e cila do të lerë në fuqi vendimin e Parlamentit, apo do ti japë mundësi Metës të përmbyllë mandatin e plotë deri vitin e ardhshëm.


Të fundit

Vendim që nuk përbën surprizë

Nga Plator Nesturi Procesi i hapur nga parlamenti shqiptar për shkarkimin e Presidentit Meta duket se po hyn në fazat...

Basha: Nga procesi i brendshëm do dalim të bashkuar dhe të fortë

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha ka vijuar me turin e tij të takimeve në qytete. Dje ai është ndalur në Kuçovë ku ka folur...

Horoskopi për ditën e sotme, 26 maj 2021

Dashi Ju mund të keni qenë duke punuar në projekte që ju kanë bërë të ndiheni mirë gjatë javëve të fundit, veçanërisht në ato që...

Rama poston foto nga kisha e “Shna Ndout”, kryqi me drita të bardha ndriçon Laçin

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një foto nga kisha e “Shën Ndout”, ose siç njihet ndryshe kisha e Laçit. “E martë e shenjtë nga kisha...

Lajme të tjera

Web TV