Pirja e kësaj pije popullore çdo ditë, mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjes së mëlçisë yndyrore

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kafeja është pije ditore e zgjedhur për miliona njerëz, dhe është e lehtë të kuptosh pse. Ka shije të shkëlqyeshme dhe ju godet me një nxitje të energjisë!

Por, ka edhe më shumë arsye për të kërkuar një filxhan të rregullt: Një studim i ri sugjeron që kafeja mund të luajë një rol kryesor në shëndetin e mëlçisë.

Hulumtimi i botuar në Thevances Advances in Gastroenterology në mënyrë specifike shikoi se si konsumi i kafesë ndikon në fibrozën hepatike, e cila është kur indi lidhës i tepërt ndërtohet rreth mëlçisë në përgjigje të dëmtimeve, inflamacionit ose problemeve të tjera shëndetësore.

Fibroza hepatike është gjithashtu një simptomë e zakonshme në sëmundjen e mëlçisë yndyrore joalkoolike (NAFLD), ku dhjami i tepërt ndërtohet rreth mëlçisë. NAFLD prek afërsisht një në katër amerikanë gjatë jetës së tyre. Shkencëtarët hulumtuan të gjithë literaturën akademike mbi lidhjet midis kafesë dhe NAFLD për një periudhë 35-vjeçare midis 1980 dhe 2015. Eksperimentet e kombinuara kishin një total prej mbi 20.000 pjesëmarrësish.

 

 

Në përgjithësi, gjetjet e tyre ishin interesante: Ata zbuluan se njerëzit që pinin kafe kishin tendencë të ishin në një rrezik më të ulët për NAFLD. Ata që tashmë kishin NAFLD ose cirrozë, gjithashtu ishin të mbrojtur nga dëmtimet e mëtejshme. Duke hulumtuar në gjetjet e tyre, ata shikuan tre përbërësit kryesorë të kafesë: kafeina, acidet klorogjenike dhe diterpenet.

Besimi i tyre aktual është se kafeina ul numrin e enzimave të mëlçisë dhe ndryshon rrugët e sinjalizimit në organ. Kjo çon në faktor më pak të rritjes së indit lidhës, një proteinë që shpesh shoqërohet me grumbullimin e indeve dhe inflamacionin rreth organit. Me fjalë të tjera, kafeina ndalon dëmtimin e mëlçisë me kalimin e kohës.


Të fundit

Pirja e kësaj pije popullore çdo ditë, mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjes së mëlçisë yndyrore

Kafeja është pije ditore e zgjedhur për miliona njerëz, dhe është e lehtë të kuptosh pse. Ka shije të...

Hap dyert sot spitali Memorial i Fierit, Rama publikon videon dhe prezanton pjesëtarët e skuadrës shqiptaro-turke

Sot, 27 Maj, spitali i ri Memorial i Fierit do të hap dyert për të pritur pacientët e parë. Me këtë lajm e ka nisur...

I kthyen tokat në paracela hashashi, Policia operacion në fshatrat e Krujës, 6 të arrestuar, 1 në kërkim

6 persona kanë rënë në prangat e Policisë në Krujë, pasi tokat në pronësi të tyre i kishin kthyer në paracela të mbjella me...

Stresi i provimeve, si dera e vetme e hyrjes në jetë/ Nga Leonard Veizi

Sistemi shkollor është në prag të provimeve. Temperaturat rriten kudo, brenda klasave dhe jashtë në natyrë. Nxënësit që janë të ndjeshëm priren ta përjetojnë...

Integrimi/ Shqipëria në paradhomën e BE-së, gati hapja e negociatave

Ministri gjerman për Europën, Michael Roth, zhvillon një vizitë zyrtare në Shkup, ndërsa më pas do të vijë dhe në Tiranë. Njoftimin e bëri...

Lajme të tjera

Web TV