Rruga e re Delvinë-Kardhiq, Rama publikon videon nga punimet në tunelin e Skarficës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pjesa më e madhe e rrugës së re Delvinë-Kardhiq ka përfunduar, ku punimet tashmë janë fokusuar edhe tek pjesa më e vështirë e projektit ajo e ndërtimit të tunelit të Skarficës. Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video nga punimet në tunelin Skarficës, ku ai tashmë është hapur dhe se po vijohet puna për ndërtimin e tij me standardet perëndimore.

“Mirëmëngjes dhe me punën që vijon në tunelin Skarficës përgjatë rrugës së re Delvinë – Kardhiq, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan Rama.

Tuneli i Skarficës po ndërtohet në Qafën e Skarficës dhe është segmenti me kushtet më të vështira si nga ana ndërtimore dhe nga kushtet gjeologjike të të gjithë aksit të ri rrugor Delvinë-Kardhiq. Tuneli pritet të hapet në shtator -tetor të 2021 duke realizuar një lidhje më të shpejtë mes Sarandës e Gjirokastrës, që parashihet t’i japë një hov të ri turizmit, ekonomisë, punësimit.

Projekti për ndërtimin e rrugës Kardhiq-Delvinë u nda në 7 lote, ku loti i 1,2 dhe 3 kanë përfunduar dhe janë drejt përfundimit lotet 4, 5, 6. Loti 7 është edhe pika e ndërtimit të tunelit të Skarficës.


Të fundit

Rruga e re Delvinë-Kardhiq, Rama publikon videon nga punimet në tunelin e Skarficës

Pjesa më e madhe e rrugës së re Delvinë-Kardhiq ka përfunduar, ku punimet tashmë janë fokusuar edhe tek pjesa...

Administrata si sfidë për mandatin e tretë/ Nga Plator Nesturi

Tashmë me 74 deputetë në parlament, si dhe tre vota pro saj në rezervë, duket se mazhoranca e sotme mbetet e qetë në qeverisje...

Për pandeminë, shtetrrethimin dhe lirinë utopike/ Nga Leonard Veizi

Pandemia vazhdon. Prej ditësh çështja e zgjedhjeve, - e fitores së ndershme e legjitime apo e ndonjë vjedhjeje me dorën e majtë, si dikur maçoku...

Gara pesëshe në PD, Basha dhe Berisha “kundër” tre sfidantëve

Ka një opinion disi të gjerë fatkeqësisht që kreu demokrat Lulzim Basha “lodhet shpejt” dhe nuk e mban trysninë politike, që për kushtet e...

Lajme të tjera

Web TV