Sekuestrohet pasuri me vlerë mbi 500 mijë USD në Tiranë, i përkasin të arrestuarit në Angli

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Policia e Tiranës ka finalizuar operacionin “Plantacioni”, duke vendosur në sekuestro preventive mbi disa pasuri me vlerë rreth 500.000 dollarë, që dyshohet se vjen nga aktiviteti kriminal.

Njoftimi i policisë:

Vijon puna për gjurmimin, identifikimin dhe sekuestrimin e pasurive qe rrjedhin nga aktiviteti kriminal.
Finalizohet operacioni policor i koduar “Plantacioni”.
Operacioni i zhvilluar nga Seksioni për Hetimin e Pastrimit të Parave dhe Aseteve Kriminale në DVP Tiranë, nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë.
Vendoset sekuestro preventive mbi disa pasuri me vlerë rreth 500.000 dollarë, të cilat dyshohet se rrjedhin nga veprimtaria kriminale e subjektit.
Nga Seksioni për Hetimin e Pastrimit të Parave dhe Aseteve Kriminale në DVP Tiranë, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, u bë i mundur finalizimi me sukses i operacionit të koduar “Plantacioni”, si rezultat i të cilit u bë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, datë 25.05.2021, për vendosjen e sekuestros preventive ndaj pasurive të shtetasit V. D., 31 vjeç, i cili aktualisht është i arrestuar në Angli, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike” dhe “Pastrim i produkteve të veprës penale ose i veprimtarisë kriminale.
Ky shtetas është arrestuar në Angli, në një plantacion bimësh kanabisi, të cilën e prodhonte në sera dhe pastaj e tregtonte duke arritur fitime të mëdha.
Këtij shtetasi, pas ndalimit, gjatë kontrollit në banesë i është gjetur dhe sekuestruar shuma 363.000 paund britanik.
Në zbatim të vendimit të Gjykatës u bë i mundur sekuestrimi i pasurive të luajtshme e të paluajtshme, vlera e të cilave shkon rreth 500.000 dollarë, konkretisht:
•Një njësi tregtare;
•Dy apartamente;
• 1 garazh.
Nën drejtimin e Prokurorisë po vijon puna për të zbuluar asete të tjera që ky shtetas dhe familjarët e tij mund t’i kenë regjistruar në emër të personave të tjerë.


Të fundit

Sekuestrohet pasuri me vlerë mbi 500 mijë USD në Tiranë, i përkasin të arrestuarit në Angli

Policia e Tiranës ka finalizuar operacionin “Plantacioni”, duke vendosur në sekuestro preventive mbi disa pasuri me vlerë rreth 500.000...

Po shpërndante drogë, “Shqiponjat” arrestojnë në flagrancë 23-vjeçarin në Lezhë

Policia e Lezhës ka kryer kontrolle të shtuara në të gjithë qarkun, për goditjen e paligjshmërisë. Gjatë aksionit, policia ka goditur një rast të shpërndarjes...

Basha i përgjigjet ashpër Nishanit për shpalljen ‘non grata’ të Berishës: Shpifje të ulëta  

Kreu në detyrë i Partisë Demokratike, Lulzim Basha reagon pas deklaratave të Bujar Nishanit në emisionin ‘Frontline’ në News24, i cili tha se ai...

Rruga e re Delvinë-Kardhiq, Rama publikon videon nga punimet në tunelin e Skarficës

Pjesa më e madhe e rrugës së re Delvinë-Kardhiq ka përfunduar, ku punimet tashmë janë fokusuar edhe tek pjesa më e vështirë e projektit...

Administrata si sfidë për mandatin e tretë/ Nga Plator Nesturi

Tashmë me 74 deputetë në parlament, si dhe tre vota pro saj në rezervë, duket se mazhoranca e sotme mbetet e qetë në qeverisje...

Lajme të tjera

Web TV