E frikshme/ Gjenden eshtrat e 215 fëmijëve në një ish-shkollë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një varr masiv që përmban eshtrat e 215 fëmijëve është gjetur në Kanada në një ish shkollë rezidenciale e ngritur për të asimiluar njerëzit autoktonë.

Mediat e huaja raportojnë se zbulimi u njoftua nga shefi i Tk’emlups te Secwepemc Kombit të Parë ditën e djeshme.

Kryeministri Justin Trudeau tha se “është një kujtesë e dhimbshme” e një kapitulli të turpshëm të historisë së vendit tonë”.

Policia po punon me specialistë të muzeut dhe zyrën e mjekut për të përcaktuar shkaqet dhe kohën e vdekjeve, të cilat nuk dihen aktualisht.

Shkollat ​​rezidenciale të Kanadasë ishin shkolla me konvikt të detyrueshme të drejtuara nga qeveria dhe autoritetet fetare gjatë Shekujve 19 dhe 20 me qëllim për të asimiluar me forcë rininë autoktone.


Të fundit

E frikshme/ Gjenden eshtrat e 215 fëmijëve në një ish-shkollë

Një varr masiv që përmban eshtrat e 215 fëmijëve është gjetur në Kanada në një ish shkollë rezidenciale e...

Rama shmang grumbullimet, Asambleja Kombëtare e PS do të zhvillohet online

Asambleja Kombëtare e PS do të zhvillohet online. Edhe pse nga data 1 qershor, do të ketë një lehtësim të masave kundër koronavirusit, Partia...

Operacioni anti-kanabis në Krujë, krerët më të lartë të Policisë në terren! Ardi Veliu kontrolle në një banesë

Vijon operacioni anti-kanabis në Krujë, ku në terren kanë zbritur edhe krerët më të lartë të Policisë shqiptare. Sikurse mund të shihet edhe nga fotot,...

Vijon mega-operacioni në Krujë, shikoni si digjen me qindra rrënjë kanabisi (Video)

Operacioni anti-kanabis që ka nisur në rrethin e Krujës që në orët e para të mëngjesit të sotëm vijon me mbi 200 efektivë të...

Hiqet aboneja e përgjithshme për udhëtimet me urbanë në Tiranë!

Me lehtësimin e masave nga 1 qershori që, përpos të tjerave, rikthen shërbimin urban me kapacitet të plotë, Bashkia e Tiranës do të riorganizojë...

Lajme të tjera

Web TV