Si të kuptoni se po e teproni me pirjen e kafesë, çfarë duhet të konsumoni për t’a zëvendësuar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pothuajse çdo person në botë, e nis ditën duke pirë një kafe, me qëllim që t’a nisin ditën më të kthjellët, por më së shumti për pjesën më të madhe të njerëzve, tashmë është një rutinë dhe nuk heqin dorë aq lehtë prej saj.

Përveç nervozizmit që mund t’ju shkaktojnë dy filxhanë kafe shtesë në ditë, ekziston një mënyrë tjetër për të kuptuar nëse po e teproni me të. Ekspertët shpjegojnë se ekziston një mënyrë e thjeshtë për ta kuptuar dhe kjo ka të bëjë me buzët.

Buzët dehidratohen kur pini kafe më shumë seç duhet, prandaj është e nevojshme t’i kontrolloni buzët nëse janë të thara dhe të çara. Kështu që në vend të kafesë duhet ta filloni ditën tuaj me dy gota ujë, për të rimbushur orët e gjumit kur trupi nuk merr lëngje.

Nëse nuk mund të hiqni dorë nga kafeja, së pari pini dy gota ujë, pastaj shijojeni kafen tuaj dhe konsumoni një tjetër gotë me ujë më pas. Pra, mos e privoni veten nga kafeja e mëngjesit por duhet të qëndroni të hidratuar.


Të fundit

Si të kuptoni se po e teproni me pirjen e kafesë, çfarë duhet të konsumoni për t’a zëvendësuar

Pothuajse çdo person në botë, e nis ditën duke pirë një kafe, me qëllim që t’a nisin ditën më...

VIDEO/ Plas mes shqiptarëve në avion, vjehrri dhe dhëndri rrihen me grushta

Një sherr ka ndodhur mes një vjehrri dhe dhëndrit të tij në avionin që po udhëtonte drejt Kosovës. Të dy këta persona janë shqiptarë të...

Tragjike, plumbi qorr vret gruan shtatzënë brenda në shtëpi, shpëton fëmija

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Teksas të SHBA-ve, ku një gruaja shtatzënë ka humbur jetën nga një plumb qorr. Mediat amerikane bëjnë me...

Moti rezervon surpriza për ditën e sotme, kini kujdes kur të dilni nga shtëpia

Vijon dita me mot të kthjellët deri në mesditë kur në zonat malore shfaqen vranësira kalimtare duke sjellë gjatë pasdites vetëm shira të izoluar...

Horoskopi për ditën e diel, 30 maj 2021

Dashi E diela perfekte për të kaluar me ata që doni. Në punë, shumë planetë janë aktivë në favorin tuaj ndaj ndonëse është ditë pushimi,...

Lajme të tjera

Web TV