Ushtarët amerikanë zbulojnë gabimisht bazat sekrete bërthamore në Europë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një grup ushtarësh amerikanë u mbështetën në aplikacione për të studiuar dhe memorizuar detajet e sistemeve të armëve bërthamore për të paktën tetë vjet, pa e kuptuar që informacioni shumë konfidencial ishte gjithashtu në dispozicion në internet për këdo që e kërkonte.

Ushtarët e vendosur në bazat evropiane që mbajnë armë bërthamore ekspozuan padashur një numër të dhënash të ndjeshme përmes aplikacioneve që bënin informacionet tepër sekrete të shfaqeshin publikisht në kërkimet në internet.

Detajet përfshinin vendndodhjet e klasifikuara të armëve bërthamore në baza, dhe fjalë sekrete që supozohet të jenë të njohura vetëm për anëtarët e ushtrisë.

Por informacioni duket se është përfshirë në ndihmat e studimit në internet të përdorura nga ushtarët.

Kartat flash u përdorën në studimin dhe mësimin e aplikacioneve të njohura si Chegg, Quizlet dhe Cram, sipas Bellingcat i cili zhvilloi një hetim të gjatë.

Megjithëse në dukje përmbante një numër shkurtesash, secila prej kartave mund të kërkohej më tej për të zbuluar informacione më të hollësishme.


Të fundit

Ushtarët amerikanë zbulojnë gabimisht bazat sekrete bërthamore në Europë

Një grup ushtarësh amerikanë u mbështetën në aplikacione për të studiuar dhe memorizuar detajet e sistemeve të armëve bërthamore...

Sherr brenda grupit? Flori: Nuk i dhashë Fifit asnjë pikë në Këngën Magjike, jam zënë me Brunon

Festivali i Këngës Magjike është shoqëruar me debate pas përfundimit të tij. Disa pakënaqësi kanë ndodhur edhe në grupin e njohur Three Dots. Flori Mumajesi...

“Yt bir më kishte borxh, kur të dal nga burgu do të takoj”/ Kërcënohet babai i Eugert Lazajt që u vetëvra tek vila luksoze

Një tjetër rast gjobëvënieje po hetohet nga prokuroria ndaj një biznesmeni i cili është kërcënuar në telefon dhe i kërkohen dy automjetet luksoze që...

Dy automjete përplasen në Shkodër, plagosen dy persona

Një aksident ka ndodhur darkën e sotme në Zues të Shkodrës. Dy mjete janë përplasur me njëra-tjetrën tekas dy persona kanë mbetur dy të...

U ekzekutua në Athinë/ Shqiptari iu shpëtoi 3 atentateve, lëvizte me antipumb dhe pistoletë plot me plumba

34-vjeçari shqiptar Aris Papa i ekzekutuar në Athinë i kishte shpëtuar të paktën tre atentateve në të kaluarën, ndërsa ishte një person me precedent...

Lajme të tjera

Web TV