Bota po armatoset “deri në dhëmbë”/ Në 2020 shpenzime rekord për ushtrinë, ja 10 vendet që harxhuan më shumë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pandemia nuk e ndaloi botën që të armatosej edhe për 2020-ën, përkundrazi, nëse në pjesën më të madhe të sektorëve të ekonomisë buxhetet u shkurtuan, te ushtria të gjitha vendet më të mëdha të globet e lëshuan dorën.

Në 2020, sipas institutit SIPRI në të gjithë botën u shpenzuan rreth 2 mijë miliardë dollarë për armatime, shifra më e lartë që prej vitit 1988, kur nuk ishte shembur ende blloku komunist.

SHBA kryeson listën e vendeve me më shumë shpenzime me 778 miliardë dollarë, ndjekur nga Kina që ka shpenzuar rreth 252 miliardë, India me 73 mld dhe Rusia me 61.7 mld.

Shpenzimet ushtarake i rritën edhe Britania e Madhe, Gjermania, Japonia dhe Koreja e Jugut.


Të fundit

Barça ‘kafshatë e lehtë’ për Bayernin, Juventusi i Allegrit ‘zgjohet’ në Champions!

Barcelona pa Lionel Messi-n ishte tepër e dobët për Bajernin e Mynihut, që në Spanjë fitoi pastër me rezultatin...

Braçe shpërndan mesazhin e kongresmenes amerikane: Takso të pasurit! Në Amerikë nuk kanë pikën e kompleksit ta thonë…

Ish-zëvendës kryeministri Erion Braçe mbështet taksimin për të pasurit dhe lehtësimin e kësaj barre për klasën e punëtore dhe shtresën e mesme. Këtë Braçe e...

Goditi me top rojen e sigurisë/ Gjesti i Cristiano Ronaldos bëhet viral në rrjetet sociale (Video)

Një tjetër gjest për t’u vlerësuar ai i Cristiano Ronaldos, pavarësisht se ekipi i tij humbi. Në fakt, gjithcka ndodhi para se të fillonte...

“Vaksina s’të mbron 100 %”/ Skënder Brataj shpjegon rastet e vdekjeve të personave me dy doza

Anëtari i Komitetit Teknik Dr. Skënder Brataj e vlerëson shumë kritike situatën e Covid 19 për shkak të dezinformimit të qytetarëve nga rrjete sociale...

Panik në SHBA! Al-Kaeda mund të sulmojë sërish brenda një viti

Drejtori i CIA-s në SHBA, Scott D. Berrier pretendon se Al Kaeda mund të jetë gati për të "kërcënuar" SHBA-në brenda një viti. Përpara marrjes...

Lajme të tjera

Web TV