“Vdekje shqiptarëve!”, thirrje raciste në Mal të Zi në finalen e Kupës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rikthimi i tifozëve në Malin e Zi ka rikthyer edhe thirrjet antishqiptare në stadiumet vendase. Finalja e luajtur mes Buducnost të Podgoricës me skuadrën e Komunës së Tuzit, Deçiç u shoqërua gjatë të gjithë kohës me thirrje “vdekje shqiptarëve”.

Thirrjet e “Barbarëve”, siç njihen tifozët e skuadrës Buduçnost shkaktuan protesta nga pjesa tjetër e tifozëve, edhe malazezë, ku një pjesë e tyre kërkuan nga gjyqtari i takimit ndërprerjen e ndeshjes, ndërsa përfaqësuesit politikë shqiptarë kërkuan që Buduçnostit t’i hiqet trofeu.

“Kupa duhet t’i hiqet, edhe pse e meritonin fitoren në fushë, por si një mësim në të ardhmen që gjëra të tilla të mos përsëriten më”, deklaroi deputeti shqiptar i Malit të Zi, Genci Nimanbegu.

Deçiç është skuadër futbolli e qytetit të Tuzlës, në territorin e të cilës shqiptarët banojnë në shumicë absolute.

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV