Ish-ndihmësi i Trump: Grusht shteti edhe në SHBA si në Mianmar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Michael Flynn, këshilltari i parë i sigurisë kombëtare i ish presidentit Donald Trump, befasoi me qëndrimin e tij në favor të një grushti shteti në SHBA të ngjashëm me atë të Mianmarit.

Për muaj të tërë, thotë CNN, lëvizja QAnon dhe forumet mbështetëse të Trumpit online kanë sugjeruar se një përmbysje ushtarake pushteti duhet të ndodhë dhe në Amerikë në mënyrë që Trumpit të rikthehet në krye të Shtëpisë së Bardhë.

Flynn i bëri komentet e tij gjatë një eventi në Dallas, ku merrnin pjesë dhe ndjekës të torive konspirative të Qanon. “ Dua ta di përse ajo që ndodhi në Mianmar, nuk mund të ndodhë edhe këtu”, e pyeti dikush nga publiku, dhe Flynn u përgjigj: “S`ka asnjë arsye përse të mos ndodhë, asnjë arsye”.

Një mesazh i postuar më vonë në llogarinë e ish këshilltarit në Parler pretendonte se fjalët e tij ishin keqinterpretuar dhe ai nuk ka bërë thirrje për grusht shteti. Avokatja Sidney Powell, që e ka përfaqësuar në të shkuarën, tha se në asnjë mënyrë nuk kishte inkurajuar ndonjë akt dhune apo rebelimi ushtarak, por mediat sipas saj, i kanë shtrembëruar komentet e tij.

Ajo nuk shpjegoi megjithatë përse Flynn i kishte dhënë pyetjes atë përgjigje.


Të fundit

Ish-ndihmësi i Trump: Grusht shteti edhe në SHBA si në Mianmar

Michael Flynn, këshilltari i parë i sigurisë kombëtare i ish presidentit Donald Trump, befasoi me qëndrimin e tij në...

Kina shqetëson përsëri botën/ Konfirmon rastin e parë njerëzor të një sëmundjeje të re!

Qeveria e Kinës njoftoi se një person është prekur nga një variant i ri i gripit të shpendëve, H10N3, hera e parë që ndodh...

Vrau djalin e tij, Gjykata jep vendimin për të atin e ish-anëtarit të “Babastars”

Gjykata e Prishtinës ka lënë në paraburgim për 1 muaj Skënder Krasniqin, i cili vrau djalin e tij Albert Krasniqi. Gjyqtari ka vlerësuar se masa...

Trafikimi i vajzave gjatë vitit ’97, përlotet Pastori në studio: Njëra prej tyre është gazetare e njohur në Britani

Trafikimi i vajzave është një prej plagëve më të mëdha të vendit gjatë vitit të tmerrshëm të 1997-ës. Pastori Paulin Vilajeti, i ftuar në emisionin...

“Kë kap ti mo ejjj, më njeh kush jam?”/ Ish-konkurrenti i Për’Puthen sherr në emision

Ish-konkurrenti i Për’Puthen, Eri Aga ka qenë i ftuar n’Kosovë Show për të folur për këngën e tij Columbiana së bashku me Deyzoh x...

Lajme të tjera

Web TV