Një virus i ri po qarkullon në Kinë/ Autoritetet konfirmojnë përhapjen e …

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Qeveria e Kinës tha se një person ka kontraktuar gripin e shpendëve, variantin H10N3, porse rreziku i përhapjes në shkallë të gjerë është i ulët. Ky besohet të jetë rasti i parë i infektimit të një njeriu me H10N3.Pacienti, 41 vjeç, nga qyteti Zhenjiang, është shtruar në spital më 28 prill dhe është në gjendje stabile, njoftoi të martën Komisioni Kombëtar i Shëndetit.

“Ky infektim është një transmetim aksidental midis specieve”, tha ky komision. Sipas tij, “rreziku i transmetimit në shkallë të gjerë është jashtëzakonisht i ulët”.

Sipas Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë të Kombeve të Bashkuara, gripi i shpendëve H7N9 ka infektuar 1,668 njerëz qysh në vitin 2013. Prej tyre, 616 kanë vdekur. Epidemia e fundit njerëzore nga gripi i shpendëve H7N9 ka ndodhur në Kinë nga fundi i vitit 2016 deri më 2017.


Të fundit

Gruaja kap “mat” burrin me të dashurën në kinema, epik reagimi i tij (Video)

Videoja e një gruaje e cila rreh burrin pasi e kapi "mat" me të dashurën në kinema, është bërë...

E papritur/ Franca tërheq ambasadorët nga SHBA dhe Australia

Franca ka marrë vendimin për të tërhequr ambasadorët e saj në SHBA dhe Australi. Ky vendim vjen pas marëveshjes së SHBA-së me Australinë për nëndetëset,...

Krushq dhe rivalë / Nasip Naço dhe Edmond Haxhinasto “kurorëzojnë” krushqinë

Në politikë rrugët e tyre janë të ndara. Nasip Naço si deputet i Partisë Socialiste dhe Edmond Haxhinasto jashtë parlamentit si pjesë e LSI-së,...

Për tu duartrokitur/ Gruaja po mbahej tek kallamishtet për t’i shpëtuar përmbytjeve, policët i shpëtojnë jetën! (Video)

Tre agjentë të Policisë Lokale të Cheste (Valencia) i shpëtuan jetën një gruaje 40-vjeçare e cila ishte kapur tek një kallam për t’i shpëtuar...

Emigranti nga Anglia përplaset me makinën e Policisë në Mirditë, tre efektivë të plagosur

Një aksident është shënuar në Mirditë. Uniformat blu njoftojnë, se mjeti i policisë, është përplasur me një tjetër makinë, me drejtues E. A., 35 vjeç,...

Lajme të tjera

Web TV