Covid në Shqipëri/ Ja sa persona u infektuan dhe humbën jetën në 24 orët e fundit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient të mbyllur dhe kudo ku nuk mund të ruhet distancimi fizik, kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon:
Janë kryer 3,340 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 9 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: nga 4 raste në Tiranë, Shkodër, 1 në Vlorë.

Aktualisht po marrin trajtim spitalor 31 pacientë, nga të cilët 5 pacientë janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 45 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,566 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (3 Qershor 2021)

Raste të reja ditore 9
Të shëruar në 24 orë 45
Të shtruar në spitale 31
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 3,340

Testime totale 730,079
Raste pozitive 132,360
Raste të shëruara 129,566
Raste Aktive 343
Humbje jete 2,451

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 106
Shkodër 63
Korçë 55
Berat 33
Lezhë 24
Elbasan 22
Gjirokastër 11
Vlorë 11
Durrës 5
Dibër 5
Kukës 4
Fier 4


Të fundit

Covid në Shqipëri/ Ja sa persona u infektuan dhe humbën jetën në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin...

Bombë në një avion në aeroportin e Parisit, evakuohen pasagjerët

Pasagjerët e një avioni në aeroportin e Parisit janë evakuuar pasi është gjetur një pajisje e dyshimtë me material eksklov. Avioni që vinte nga...

Përplasen fuqishëm dy motorët e ujit, shoferët fluturojnë në disa metra lartësi (Video)

Përplasja e dy motorëve të ujit mund të kishte rezultuar fatale për dy shoferët. Në një video të publikuar në rrjete sociale, është fiksuar momenti...

Gjaku i hardhucës mund të shërojë Covid 19, shkencëtarët: Proteinat e tyre pengojnë…

Një ekip kërkimor në një universitet në Tajlandë po heton për të parë nëse gjaku nga hardhuca mund të përdoret për të luftuar kancerin...

Tërmet i fortë në Greqi, lëkundjet ndihen në disa qytete

Një tërmet ka tronditur pasditen e sotme Greqinë. Mësohet se tërmeti ka qenë me madhësi 4.6 i shkallës Rihter. Tërmeti është shënuar në orën...

Lajme të tjera

Web TV