Dendias: Rruga drejt BE do e afrojë Shqipërinë me Greqinë, por nuk bëjmë asnjë lëshim…

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministri i jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias ka folur për marrëdhëniet me Shqipërinë teksa zhvillonte një intervistë në një konferencë rajonale.

Dendias ka deklaruar se është i lumtur që Shqipëria e ka bërë zgjedhjen e saj për të parë vetëm drejt BE-së, dhe kjo sipas tij do e afrojë edhe me Greqinë.

Ai thotë se Greqia nga ana tjetër nuk do të bëjë asnjë lëshim në këtë drejtim, por për të gjithsesi është çështje kohe afrimi i Shqipërisë me BE.

Nga ana tjetër Dendias thotë se marrëdhëniet turko-shqiptare nuk ndikojë tek ato greko-shqiptare. Ai e pranon që kryeministri Rama ka një marrëdhënie personale me Presidentin Erdogan, por kjo nuk do të thotë se terren të përmirësuar të marrëdhënieve mes Shqipërisë e GReqisë.

PYETJA: Në lidhje me marrëdhëniet greko-shqiptare në veçanti, unë do të doja të pyesja në cilën fazë janë konsultimet tona për të shkuar në Hagë. Dhe ne shohim që Edi Rama ka ende një marrëdhënie shumë të ngushtë me Tajip Erdogan. Kështu që doja të pyesja nëse këshillimet po vazhdojnë që të shkojnë në Hagë?

NIKOS DENDIAS: Unë do t’ju tregoj. Aty ishte një çështje, e cila nuk kishte asnjë lidhje me marrëdhëniet greko-shqiptare. Kishte të bënte me marrëdhëniet midis Kryeministrit dhe Presidentit të Shqipërisë, mosmarrëveshja e madhe nëse Presidenti do t’i jepte Kryeministrit autorizim për të negociuar kushtet e Marrëveshjes së Hagës, për të cilën Edi Rama është zotuar publikisht dhe unë duhet thonë se e ka përsëritur atë shumë herë – nuk ka asnjë problem.

Tani, që këtej e tutje, do t’ju kërkoj të mos i shihni marrëdhëniet greko-shqiptare në kontekstin se shqiptarët janë miq me turqit, kështu që ata nuk janë automatikisht miq të Greqisë. Është shumë më e komplikuar. Dhe më lejoni t’ju them, Shqipëria historikisht – dhe nëse e shikoni në perspektivë – ka bërë zgjedhjen e saj. Fakti që ai është i etur të bëhet anëtar i familjes evropiane, që do të thotë bashkë-nënshkrim i të gjitha vendimeve të acquis evropiane, tregon se ku do të jetë Shqipëria në 50, në 100, në 150 vjet nga sot. Dhe do të shihni se Shqipëria ka një tregues të pajtueshmërisë së konsiderueshme me vendimet e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian.

Lexo edhe :  Zhdukja misterioze e shefit të drogës, dalin pamjet e reja: Ka gjurmë të caktuara që mund të jetë gjallë

Pra, po, Shqipëria ka marrëdhënie të ngushta me Turqinë. Po, Edi Rama ka një marrëdhënie personale me Presidentin Erdogan. Ne e dimë atë. Por kjo nuk do të thotë se nuk ka një terren të madh për përmirësimin e marrëdhënieve greko-shqiptare.

Dhe ju do të më lejoni – po ju them përsëri – Shqipëria të bëjë atë që unë do të doja të bënte Turqia në një moment, të kthehej në Evropë, të përqafonte vlerat evropiane dhe të përpiqej të bëhej anëtare e familjes evropiane.

Kjo patjetër që do ta sjellë atë shumë afër Greqisë në të ardhmen, për sa kohë që ne e kuptojmë atë, e shohim dhe e kultivojmë. Dhe sigurisht, ne nuk do të bëjmë asnjë lëshim për palën shqiptare. Ai duhet të plotësojë plotësisht kushtet për pjesëmarrje në ndërtesën evropiane, përfshirë mbrojtjen absolute të të drejtave të pakicës greke.

Sidoqoftë, jam i lumtur të them se besoj se Shqipëria ka bërë zgjedhjen. Është çështje kohe, përpjekjeje, por e ka bërë zgjedhjen themelore.


Të fundit

Dendias: Rruga drejt BE do e afrojë Shqipërinë me Greqinë, por nuk bëjmë asnjë lëshim…

Ministri i jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias ka folur për marrëdhëniet me Shqipërinë teksa zhvillonte një intervistë në një...

Bombë në një avion në aeroportin e Parisit, evakuohen pasagjerët

Pasagjerët e një avioni në aeroportin e Parisit janë evakuuar pasi është gjetur një pajisje e dyshimtë me material eksklov. Avioni që vinte nga...

Rama tregon projektet shqiptaro-turke: Nga infrastruktura, sistemi i kontrollit me dron dhe fabrika e vaksinave

Kryeministri i vendit, Edi Rama ndodhet në Turqi për një vizitë dy ditore atje. Përmes një postimi në rrjete sociale, Rama shkruan se gjatë takimit...

Përralla e udhëheqësit të domosdoshëm në PD

Nga Blendi Kajsiu Në garën për kryetarin e PD-së Basha, edhe mbështetësit e tij po artikulojnë idenë se ai është një lider i domosdoshëm për...

Covid në Shqipëri/ Ja sa persona u infektuan dhe humbën jetën në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse...

Lajme të tjera

Web TV