Greqia dhe Bullgaria dhurojnë 190 mijë doza vaksine Covid-19, ja sa doza përfiton Shqipëria

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

 

Zëdhënësja e qeverisë greke Aristotelia Peloni bëri me dije në një konferencë për mediat, se sheteti helen do ti japë vendit tonë 20.000 vaksina kundër koronavirusit. Vendimi u mor pas konsultave me Komisionin Europian.

Sipas “Kathimerini“,  edhe Maqedonia e Veriut do të marr 20 mijë vaksina.  Ndërkohë zyrtarja e lartë greke nuk sqaroi se çfarë prodhimi do të jenë vaksinat.

Nga ana tjetër Bullgaria njoftoi se do të dhurojë 150 mijë doza të vaksinës AstraZeneca kundër COVID-19 për 4 vende të Ballkanit Perëndimor, mes tyre edhe Shqipëria.

Lajmin e ka bërë me dije, ministri i Shëndetësisë Stoycho Katsarov, i cili u shpreh se Bullgaria ka siguruar dozat e nevojshme për të vaksinuar popullsinë e vetë dhe se do të ndihmojë Shqipërinë, Kosovën, Maqedoninë e Veriut dhe Bosnjën.

“Ne duam të mundësojmë 150 mijë doza vaksinash kundër COVID019 për Ballkanin Perëndimor. Nevojat tona janë të mbuluara, nuk ka asnjë rrezik që një qytetar bullgar të mbetet pa u vaksinuar”, u shpreh ministri i Shëndetësisë.

Katsarov tha se është në pritje të miratimin nga Komisioni Evropian, lidhur me këtë donacion.

Pavarësisht se Bulgaria ka normat më të ulëta të inokulimit dhe fushatën më të ngadaltë të vaksinimit në Bashkimin Evropian, vendi ka siguruar dozat e nevojshme për të vaksinuar të gjithë popullsinë.

 


Të fundit

Greqia dhe Bullgaria dhurojnë 190 mijë doza vaksine Covid-19, ja sa doza përfiton Shqipëria

  Zëdhënësja e qeverisë greke Aristotelia Peloni bëri me dije në një konferencë për mediat, se sheteti helen do ti...

KPK konfirmon në detyrë gjyqtarin e ri të Gjykatës së Tiranës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konfirmoi sot në detyrë, gjyqtar pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë Gerd Hoxhën. Trupa Gjykuese e përbërë nga Brunilda Bekteshi,...

Udhëtontë me mbi 41 kg marijuanë, policia serbe arreston 35-vjeçarin shqiptar (Emri)

Ministria e Punëve të Brendshme të Serbisë dhe policia kufitare në bashkëpunim me Drejtorinë e Policisë Kriminale në Novi Sad kanë konfiskuar më shumë...

Franz Kafka, shkrimtari unik, i errët, i thellë dhe labirint

Kafka është një qenie gjeniu dhe pikëllues njëkohësisht, sikur të qe i pashmangshëm dëshpërimi i një shpirti të lartë në realitetin tokësor... ...Ishte një nga...

Nisin provimet e Maturës Shtetërore, Rama: Suksese pas një viti të vështirë

Rreth 34 mijë maturantë i janë nënshtruar sot që prej orës 10:00 provimit të parë të  Matures Shtetërore, atij të Gjuhës së huaj. Provimi...

Lajme të tjera

Web TV