Von der Leyen jep lajmin e mirë: Deri në korrik 70% e popullsisë e vaksinuar, janë vaksinuar mbi 80 milionë europianë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

 

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, u shpreh se më shumë se 80 milionë qytetarë në Bashkimin Evropian kanë marrë të dyja dozat e njërës prej vaksinave kundër COVID-19.

Përmes një postimi në rrjeti e saj social Tëitter, presidentja shkruan se gjithsej janë kryer 350 milionë vaksinime.

Von der Leyen, shprehet se BE është në rrugën e duhur për të vaksinuar 70% të popullsisë së rritur deri në korrik dhe të përmbush qëllimin.

Procesi i vaksinimit në shumicën prej 27 vendeve anëtare në Bashkimin Evropian, po ecën me hapa të sigurt tashme.

Pavarësisht vonesave nga disa prej kompanitë farmaceutike, me të cilat BE kishte kontrata, situata tashmë është nën kontroll.

Madje shumë shtete si Franca, Bullgaria dhe Greqia kanë premtuar se do të dhurojnë doza vaksinash për vendet fqinje në nevojë.


Të fundit

Von der Leyen jep lajmin e mirë: Deri në korrik 70% e popullsisë e vaksinuar, janë vaksinuar mbi 80 milionë europianë

  Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, u shpreh se më shumë se 80 milionë qytetarë në Bashkimin...

“Fluturo tashmë me engjëjt”/ Elton Deda dedikim prekës për humbjen e regjisorit Pirro Mani

Këngëtari Elton Deda ka prekur me mesazhin e tij kushtuar ndarjes nga jeta të aktorit të njohur dhe regjisorit Pirro Mani, babai i partneres...

Guvernatori Sejko takon përfaqësuesin e ri të BB-së/ Ja për çfarë bien dakord

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Genti Sejko u takua me përfaqësuesin e ri të Bankës Botërore në Shqipëri, Emanuel Salinas. Ky i fundit nis...

Veliaj dhe ambasadori Del Monaco ftesë të rinjve: Bëhuni pjesë e veprimtarive të Tirana Kryeqyteti Evropian i Rinisë 2022

Brezi i tretë i Grupit Këshillimor Rinor YAG, një strukturë me bazë vullnetare që sjell pikëpamjen rinore në veprimtaritë e Prezencës së OSBE-së që...

Burg pa afat për tre të arrestuarit që u kapën me tritol, armë e granata në Durrës

Gjykata e Durrësit vendosi masën burg pa afat për Barim Flora, Ardjan Gjoka, dhe Jemin Flora lidhur me akuzën e trafikut të armëve municione...

Lajme të tjera

Web TV