“Covid Free”/ Prej dy javësh asnjë i infektuar me virus në 31 qytete të Shqipërisë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ndër qytetet e pastra janë kryesisht ato në veri, si Kruma, Peshkopia dhe Kukësi. Në jug janë Tepelena e Himara.

Specialisti i ISHP Artan Simaku, thotë për “ABC” se, infektimet po ndodhin më së shumti tek grupmoshat 44-54 vjeç.

“Aktualisht janë 31 bashki që për një periudhë 2-javore nuk kanë paraqitur asnjë rast. Ndërsa për një periudhë 4 javore që nuk kanë pasur asnjë rast janë 23 bashki dhe ky numër vjen në rritje nga java një javë. Grupmosha mbi 60-vjeç janë të gjithë të vaksinuar dhe aktualisht prej dy javësh grumposha më e prekur është 55-64vjeç pasuar nga grupmosha 45-54 vjeç”, tregon ai.

Varianti indian i Covid nuk është shqetësim për mjekët. Ata thonë se vaksina është efektive ndaj tij. Sipas Simakut, ky virus ka një të veçantë.

Mjeku thotë se pavarësisht se ishte parashikuar që vjeshta do të ishte më problematike, kjo nuk pritet të ndodhë për shkak të ritmit të mirë të vaksinimit dhe uljes së fashës moshore.


Të fundit

“Covid Free”/ Prej dy javësh asnjë i infektuar me virus në 31 qytete të Shqipërisë

Ndër qytetet e pastra janë kryesisht ato në veri, si Kruma, Peshkopia dhe Kukësi. Në jug janë Tepelena e...

Operacioni për kërkim-shpëtimin e dy turistëve finalizohet me sukses/ Ja ku u gjetën

TROPOJË- Pas orëve të gjata kërkimi, është bërë e mundur gjetja e 2 turistëve  nga Suedia dhe Rusia të cilët kishin humbur që prej...

Vrau ish-dhëndrin në lokal, Policia kontrollon banesën e 52-vjeçarit

Pak orë pas vrasjes tek Gjykata, policia e Tiranës ka mbërritur në banesën e autorit Mexhit Picari. Sipas “BalkanWeb”  forcat e policisë po kryejnë...

Kremtohet festa e Shën Joan Vladimirit në Manastirin e Shijonit, besimtarët luten dhe ndezin qirinj

Besimtarët ortodokse nga Shqipëria, por edhe nga Maqedonia e Mali i Zi janë mbledhur mbrëmjen e sotme për të kremtuar festën e Shën Johan...

“Ma ndez llampën sa e shikoj “/ Luli e “Përputhen”: Rama është seksi, Meta sa kofsha ime është

Një ndër personazhet më të komentuara të “Përputhen” Luljeta ka tërhequr vëmendjen me deklaratën e saj për kryeministrin Edi Rama. Në një intervistë të dhënë...

Lajme të tjera

Web TV