Klosi takim me ministrin grek: Lëvizja e lirë në kufi do të ndihmonte turizmin në të dy vendet

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministri i Turizmit Blendi Klosi ka kërkuar nga Greqia që të hapen kufijtë për turizmin, pasi kjo do i shërben të dyja vendeve. Klosi tha se rënia e rasteve të infektive edhe vaksinimi masive lejojnë kalimin e lirë të njerëzve mes dy vendeve.

“Kjo do ti shërbejë turizmit në të dyja anët e kufirit. Besimplotë se ministri Theoharis, do të jetë avokati i situatës së mirë pandemike, e reduktimit të infektimeve, vaksinimit masiv për t’ia përcjellë në instastancat vendimmarrëse të masave”- u shpreh ministri Klosi.

Homologu grek Harry Theoharis shprehu vullnetin për të bërë më të mirën në këtë drejtim. Klosi ndodhet për vizitë zyrtare në Athinë me ftesë të Ministrit grek të Turizmit, Harry Theoharis.

Në takimin mes dy ministrave, u fol për rritjen dhe shkëmbimin e bashkëpunimit mes dy vendeve në fushën e turizmit, si një nga çështjet që i bashkon fort dy vendet tona kufitare e aq më shumë në kohën kur ky sektor ka pësuar dëme të mëdha nga pandemia.

Ministri Klosi dhe homologu i tij grek ndanë pikëpamjet respektive për sektorin turistik, rrugët për rritjen e tij, sikundër edhe të rritjes së bashkëpunimit të dy vendeve në shkëmbimin e eksperiencave. Vendi ynë është i hapur për turistët e të gjithë vendeve ku nuk kërkohet as tampon antiCOVID dhe as pasaportë vaksinimi për të hyrë në Shqipëroi.


Të fundit

Klosi takim me ministrin grek: Lëvizja e lirë në kufi do të ndihmonte turizmin në të dy vendet

Ministri i Turizmit Blendi Klosi ka kërkuar nga Greqia që të hapen kufijtë për turizmin, pasi kjo do i...

Hapja e negociatave me BE/ Holanda i jep dritën jeshile Shqipërisë

Holanda renditet ndër vendet që i japin dritën jeshile Shqipërisë për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian. Qeveria holandeze është e kënaqur që Shqipëria së...

Përplas 40-vjeçaren mbi vijat e bardha tek rruga e Kavajës, shoferi largohet nga vendngjarja

Një 40-vjeçare është përplasur nga një makine teksa po kalonte te vijat e bardha. Ngjarja e rëndë ka ndodhur përballë Policisë Bashkiake te rruga...

Vogëlushet marrin fshehurazi makinën e të atit dhe dalin në rrugë, përplasen me dy mjete (Video)

Policia në Utah ka mbetur e befasuar kur gjeti duke drejtuar makinën një vajzë 9 vjeçe, ndërkohë, brenda saj ishte dhe e motra, 5...

Përplasja mes shqiptarëve në Gjermani, identifikohet autori që ekzekutoi 30-vjeçarin

Një ngjarje e rëndë është shënuar këtë të premte në Hannover të Gjermanisë, ku ka pasur një përplasje me armë mes dy shqiptarëve nga...

Lajme të tjera

Web TV