Kremtohet festa e Shën Joan Vladimirit në Manastirin e Shijonit, besimtarët luten dhe ndezin qirinj

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Besimtarët ortodokse nga Shqipëria, por edhe nga Maqedonia e Mali i Zi janë mbledhur mbrëmjen e sotme për të kremtuar festën e Shën Johan Vladimirit në Manastirin që mban emrin e shenjtit.

 

Qytetarë të shumtë shkuan në fshatin Shijon, të cilët ndezën qirinj në Manastir dhe u lutën.

Shën Joan Vladimiri ishte një prijës dhe më vonë shenjtor, që nderohet çdo 4 Qershor në Shijon të Elbasanit nga e gjithë Kisha Orthodhokse në botë dhe veçanërisht në zonën e Ballkanit. Në mënyrë të veçantë ai nderohet në fshatin Krajë të Malit të Zi, afër Shkodrës, ku është edhe vendlindja e shenjtorit dhe në fshatin Shijon afër Elbasanit, ku u varros trupi i tij dhe më vonë aty u ndërtua Manastiri i Hirshëm i Shën Joan Vladimirit.

Ndërkohë, ditën e sotme del lipsani i Shën Joan Vladimirit dhe janë organizuar disa aktivitete. Ndërsa mendohet se disa  shekuj më parë ka nisur predikimin e fesë ortodokse në këto zona.


Të fundit

Kremtohet festa e Shën Joan Vladimirit në Manastirin e Shijonit, besimtarët luten dhe ndezin qirinj

Besimtarët ortodokse nga Shqipëria, por edhe nga Maqedonia e Mali i Zi janë mbledhur mbrëmjen e sotme për të...

“Ma ndez llampën sa e shikoj “/ Luli e “Përputhen”: Rama është seksi, Meta sa kofsha ime është

Një ndër personazhet më të komentuara të “Përputhen” Luljeta ka tërhequr vëmendjen me deklaratën e saj për kryeministrin Edi Rama. Në një intervistë të dhënë...

Atentati në Tiranë/ U vra me 5 plumba në gjoks nga vjehrri i tij, ja kush është Kudret Saliaj (Foto)

Fjala.al ka siguruar foton e viktimës, Kudret Saliajt, i cili u vra ditën e sotme nga ish-vjehrri i tij, pas sherreve të vazhdueshme për...

Kejvina Kthella feston ditëlindjen në Dubai me të dashurin, detajet

Kejvina Kthella ka festuar 24 vjetorin e lindjes, me një festë të ‘’çmendur’’ në Dubai.   Kejvina publikoi disa fotografi nga festa, duke zbuluar ambientin e...

Lajme të tjera

Web TV