Shpërthim i fabrikës në Serbi, evakuohen banorët (Video)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Banorët e qytetit Cacak në Serbinë qendrore u zgjuan në orët e para të mëngjesit nga një seri shpërthimesh, pasi një fabrikë që prodhonte tanke dhe altileri të rëndë u përfshi nga flakët.

Shpërthimet u dëgjuan fillimisht rreth orës 1.30 në fabrikën Sloboda dhe disa rezistentë në jug-perëndim të qytetit nisën të largohen menjëherë nga banesat e tyre.

“Dritaret po tunden”, shkruante një grua në Twitter, e cila e cilësonte ngjarjen si një katastrofë të paprecedentë humane dhe mjedisore.

30 punëtorë që ndodheshin brenda fabrikës në momentin e shpërthimit arritën të dalin në kohë, pa lëndime. Autoritetet evakuuan edhe një numër të konsiderueshëm banorësh në zonën përreth.

E ndërtuar në vitin 1948, fabrika Sloboda punëson më shumë se 2000 njerëz dhe është e specializuar për ndërtimin e tankeve dhe antiraketave.

Gjatë luftës së Kosovës, fabrika u shkatërrua nga bombardimet e NATO-s për tu rindërtuar sërish.

 

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV