Erdogan jep lajmin: Kemi vrarë udhëheqësin ushtarak kurd në bombardime

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi sot se një anëtar i lartë i Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) ishte vrarë në një operacion të inteligjencës Turke në Irak. Sipas Erdogan, udhëheqësi ushtarak kurd Salman Bozkir, i njohur gjithashtu si “Mjeku Husein”, ishte në krye të PKK në Mahmur, një kamp refugjatësh kurdë në Irakun verior. “Ne nuk do të lejojmë që kjo organizatë separatiste dhe shkatërruese të përdorë Mahmur si një inkubator të terrorizmit. “Ne do të vazhdojmë të zhdukim terrorizmin në burimin e tij,” tha presidenti turk në një postim në Twitter.

“Të gjithë terroristët do të kenë të njëjtin fund,” paralajmëroi shefi i komunikimit i presidencës turke, Fahrettin Altun.

Kampi Mahmur, i ngritur nga KB në vitet 1990 për të strehuar Kurdët Turq, u bombardua nga një dron turk të Shtunën. Një ligjvënës kurd nga kampi i tha AFP se tre civilë ishin vrarë në bombardime.

Ankaraja shpesh akuzon PKK për marrjen nën kontroll të kampit, 250 km në jug të kufirit turk. Turqia gjithashtu pretendon se Iraku mbetet joaktiv dhe nuk ka zgjidhje tjetër veçse të bëjë luftë në tokën Irakiane kundër PKK. Më parë javën e kaluar, Erdogan paralajmëroi se “nëse Kombet e Bashkuara nuk e pastrojnë këtë zonë (përfshirë kampin Mahmur), atëherë ne do ta marrim përsipër”.


Të fundit

Erdogan jep lajmin: Kemi vrarë udhëheqësin ushtarak kurd në bombardime

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi sot se një anëtar i lartë i Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK)...

Vritet një person me armë zjarri në Sarandë, u qëllua para shtëpisë

"Rreth orës 21:45, në Ksamil, pranë banesës, në rrethana ende të pa qarta është qëlluar me armë zjarri shtetasi G. M., i cili ka...

Bie në kontakt me rrymën elektrike, humb jetën 20-vjeçari në Tiranë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Tiranë. Një 20-vjeçar duke punuar në lavazhin e vëllait, ka rënë në kontakt me energjinë elektrike. Sipas policisë,...

A ishin shqiptarë vrasësit e 20-vjeçares? Burri dëgjon tinguj në gjuhën shqipe dhe…

Fakte të reja dalin në dritë për grabitjen pas vrasjes në Glyka Nera, ku Karolina 20-vjeçare u vra brenda shtëpisë së saj, më 11...

Përplasen dy makina në Kamëz, pasagjerja dërgohet me urgjencë në spital

Policia e Tiranës lajmëron se një aksident automobilistik ka ndodhur këtë mbrëmje në Kamëz. Mësohet se dy makina janë përplasur me njëra-tjetrën dhe si pasojë...

Lajme të tjera

Web TV