Presidenti PE-së apel krerëve europianë: Anëtarësoni vendet e Ballkanit Perëndimor

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli ka bërë thirrje për anëtarësimin e shteteve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian, duke thënë se zgjerimi i BE-së do të ishte pozitiv për paqen dhe prosperitetin.

“Zgjerimi mund të sjellë përfitime të mëdha si në rajon dhe në Evropë si një e tërë, duke ndihmuar në sigurimin e një kontinenti të qëndrueshëm, me prosperitet dhe paqësor,” tha Sassoli, sipas mediave gjermane. Por sa shpejt ata mund të bashkohen varet nga përmbushja e kritereve të pranimit nga vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Reformat duhet të përfundojnë në secilin prej këtyre vendeve,”, -tha Sassoli, duke shtuar se Bashkimi Evropian gjithashtu duhet të mbajë premtimet e tij dhe të njohë përparimin e bere. BE tashmë po zhvillon bisedimet e pranimit me Malin e Zi dhe Serbinë, ndërsa Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë kandidatë zyrtarë.

Bullgaria vitin e kaluar vuri veton e fillimit të negociatave të pranimit në BE me Maqedoninë e Veriut mbi një mosmarrëveshje të gjuhës dhe historisë. Bullgaria, e cila kërkon që Shkupi të pranojë se si identiteti ashtu edhe gjuha e saj janë bullgare, muajin e kaluar tha se nuk kishte në plan të heqë veton në bisedimet e pranimit.

Shkupi këmbëngul se maqedonishtja është një gjuhë e veçantë sllavo-jugore që formon pjesë të kulturës dhe identitetit kombëtar të vendit, ndërsa Sofja thotë se maqedonishtja është një dialekt rajonal i bullgarishtes.

 


Të fundit

Presidenti PE-së apel krerëve europianë: Anëtarësoni vendet e Ballkanit Perëndimor

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli ka bërë thirrje për anëtarësimin e shteteve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian,...

Incidenti në studio/ Gazetari flet për takimin Putin-Lukashenko, në ekran i shfaqet e dashura nudo (Video)

Prezantuesit e një televizioni ukrainas vendosën të merrnin një koment nga Dmitry Elovsky, zëvendëskryeredaktor i kanalit Rus Dozhd TV, mbi takimin e  2 presidentëve...

Grabitje me armë zjarri në karburantin e Durrësit

Mëngjesin e sotëm ka ndodhur një grabitje në një karburant në Fllakë të Durrësit. Mësohet se autorët kanë qenë të armatosur dhe të maskuar. Ata kanë...

Arrestohen 6 të rinj në Tiranë, ja veprat penale që kishin kryer

Policia e Tiranës ka arrestuar gjatë mesnatës së mbrëmshme gjashtë të rinj në Tiranë, për vepra të ndryshme penale. Mësohet se Specialistët për Hetimin e...

E turpshme/ Shqiptari dhunon priftin në mes të qytetit, i moshuari përfundon në spital

Një ngjarje e paprecedentë u regjistrua të premten në qendër të Bolonjas, ku një i ri shqiptar dhunoi një prift katolik. Sipas policisë italiane, At...

Lajme të tjera

Web TV