Vjehrri dhe bashkëshortja e viktimës e vëzhguan 30 minuta/ Detaje të reja nga vrasja e Kudret Saliajt në Tiranë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Detaje të reja janë zbardhur në lidhje me vrasjen e dy ditëve më parë të Kudret Saliajt në afërsi të Gjykatës Civile të Tiranës.

Burimet bëjnë me dije se autori i ngjarjes, Mexhit Picari dhe e bija, Dhurata Saliaj, kanë vëzhguar për rreth 30 minuta para vrasjes të gjitha lëvizjet e Saliajt, dhe kanë bashkëpunuar së bashku.

Po ashtu, babë e bijë kanë bërë deklarata kontradiktore para hetuesve, duke mos qenë koherent në deklarime. Picari ka deklaruar që në lokal ka qenë i ulur në një prej tavolinave i vetëm, përkundër nga deklarimet e Dhuratës, e cila ka deklaruar se ka qenë me të atin në tavolinë. Mexhit Picari është shprehur se kur po qëndronte në tavolinë është futur në lokal Kudreti, i cili sipas Picarit, është afruar dhe e ka sharë. Picari më tej është shprehur se duke ditur sa i dhunshëm është Kudreti, ka nxjerr armën, të cilën ka thënë se e kishte pa karikator.

“E kam mbushur, kam vendosur karikatorin dhe më pas kam qëlluar në drejtim të dhëndrit”, ka thënë ai.

Kudret Saliaj ka qenë në ambientet e lokalit në shoqërinë e avokatit, që mbeti i plagosur dhe të psikologes. Kësaj të fundit, nga tronditja fillimisht i ka rënë të fikët dhe është përmendur pak momente më vonë.

Avokati Adriatik Cama është në spital, jashtë rrezikut për jetën, por plumbin që e ka marrë në afërsi të gjoksit akoma nuk i është hequr. Pritet t’i nënshtrohet një ndërhyrje pas dy javësh.

Dyshohet se ka qenë konflikti për kujdestarinë e fëmijëve të çiftit, që solli vrasjen e Kudret Saliajt. Sipas një vendimi të mëparshëm të Gjykatës që Report TV siguroi një ditë më parë, ishte vendosur që fëmijët të qëndronin me babanë dhe Dhurata Saliaj do t’i takonte në prani të psikologut, ndërkohë që në gjykatë kishte deklaruar se është fyer dhe kërcënuar nga ish-burri.

Lexo edhe :  Tërmet i fortë në Greqi, lëkundjet ndihen në disa qytete

Seanca për masën e sigurisë pritet të mbahet të hënën në Gjykatën Penale të Tiranës, ndërsa Prokuroria e Tiranës pritet të kërkojë për të dy, babë e bijë, masën e sigurimit personal “arrest me burg”. Burimet bëjnë me dije se akuza për Dhuratën pritet të jetë ajo e bashkëpunimit në vrasje, pasi ka pamje filmike dhe prova që janë administruar nga akuza për vëzhgimin e viktimës nga dy të arrestuarit.


Të fundit

Ja cili shtet mund të legalizojë për herë të parë Bitcoin-in

Presidenti i El Salvadorit deklaroi se ai mund të bëjë të ligjshme kripto-monedhën Bitcoin në shtetin e tij. Nëse plani...

Rehabilitohet kanali vaditës i Rrinës në Librazhd/ Balla: Mbulon me vaditje 1400 ha tokë bujqësore në disa fshatra

Vijojojnë investimet në bujqësi për të lehtësuar punën e fermerëve në zonat e Librazhdit në prag të sezonit të vaditjes. Kryetari i Grupit Parlamentar të...

Flet kushëriri i Kudret Saliajt: Ditën para vrasjes na kanë ardhur në banesë, e dimë kush ja ka bërë shenjat

Kushëriri i Kudret Saliajt, i cili u vra nga vjehrri në një lokal të Tiranës dy ditë më parë , Mexhit Picari, ka përgënjeshtruar...

E rëndë/ 25-vjeçari qëllon me thikë kalimtarët, 6 persona humbin jetën, dhjetra të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kinë, ku një person ka goditur me thikë kalimtarët. Mediat e huaja bëjnë me dije se nga ngjarja...

Dasma e Boris Johnson/ Ish e dashura: Nuk do të martohesha me të as me plumb, shpëtova mirë

Dasma e kryeministrit britanik Boris Johnson javën e kaluar me Carrie Simonds, tërhoqi vëmendjen e mediave, por dhe të ish-partnereve të kryeministrit. Petronella Wyatt (e...

Lajme të tjera

Web TV