Zaptimi i bregdetit/ IKMT nis operacionin, kryenispektori: Zero tolerim

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të nisë nesër operacionin për prishjen e objekteve pa leje në zonën bregdetare të vendit. Operacioni do të fillojë njëherësh në dy zona të ndryshme, Ksamil dhe Velipojë, duke vijuar më pas në drejtimet respektive me prishjen e objekteve zonë pas zone.

Objektet variojnë nga 1 deri në 5 kate, me struktura beton-arme dhe të lehtësuara. Në zonën e Velipojës janë planifikuar të prishen rreth 15 objekte të tilla, ndërsa në Ksamil rreth 30.

Në prag të nisjes së operacionit, kryeinspektori i IKMT Ajet Zyberi tha se nuk do të ketë asnjë tolerim.

“Nuk do të tolerojmë asnjë shkelje ligji. Nuk do të tolerojmë asnjë që toleron shkelësit e ligjit”, tha Zyberi.

Më herët edhe Kryeministri Edi Rama paralajmëroi ndërtuesit dhe pronarët e objekteve që t’i shembin vetë, pasi në të kundërtën, pasojat do të jetë të rënda. Mbrojtja e Territorit dhe zbatimi rigoroz i Kodit Penal për aktivitetet e paligjshme, nga ndërtimet pa leje tek prekja e pyjeve, lumenjve, liqeneve dhe zonat e mbrojtura natyrore e kulturore, për kryeministrin Edi Rama do të jenë prioritet për Policinë e Shtetit, njësoj si lufta ndaj krimit të organizuar e korrupsionit.

 

 


Të fundit

Zaptimi i bregdetit/ IKMT nis operacionin, kryenispektori: Zero tolerim

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të nisë nesër operacionin për prishjen e objekteve pa leje në zonën...

Ja cili shtet mund të legalizojë për herë të parë Bitcoin-in

Presidenti i El Salvadorit deklaroi se ai mund të bëjë të ligjshme kripto-monedhën Bitcoin në shtetin e tij. Nëse plani i tij mbështetet nga kongresi,...

Rehabilitohet kanali vaditës i Rrinës në Librazhd/ Balla: Mbulon me vaditje 1400 ha tokë bujqësore në disa fshatra

Vijojojnë investimet në bujqësi për të lehtësuar punën e fermerëve në zonat e Librazhdit në prag të sezonit të vaditjes. Kryetari i Grupit Parlamentar të...

Flet kushëriri i Kudret Saliajt: Ditën para vrasjes na kanë ardhur në banesë, e dimë kush ja ka bërë shenjat

Kushëriri i Kudret Saliajt, i cili u vra nga vjehrri në një lokal të Tiranës dy ditë më parë , Mexhit Picari, ka përgënjeshtruar...

E rëndë/ 25-vjeçari qëllon me thikë kalimtarët, 6 persona humbin jetën, dhjetra të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kinë, ku një person ka goditur me thikë kalimtarët. Mediat e huaja bëjnë me dije se nga ngjarja...

Lajme të tjera

Web TV