Lilibet Dajana/ Mbretëresha e pikëlluar për zgjedhjen e emrit: Gjest i ulët

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Vendimi i Princit Harry dhe bashkëshortes së tij Megan Markle  për të quajtur vajzën e tyre të porsalindur “Lilibet Diana” nuk është parë nga të gjithë si një mundësi për të ftohur gjakrat me pallatin mbretëror.

Zëdhënësja e pallatit mbretëror Anxhela Levin e ftuar në emisionin “Good Morning Britain” , tha se mbretëresha Elisabeta është e pikëlluar me zgjedhjen e emrit të çiftit për vajzën e tyre.

Levin theksoi se Lilibet thërasin mbretëreshën të afërmit e saj dhe se nuk është e përshtatshme të përdoret ky emër nga çifti pas konflikteve të muajve të fundit.

Sipas saj Mbretëresha e sheh me mëdyshje vendimin, pasi siç shpjegon zëdhënësja e pallatit  kështu e thërriste babai i saj George VI mbretëreshën kur ajo ishte e vogël ashtu si dhe bashkëshorti i saj i ndjerë princ Filipi.

E pyetur në emision, nëse mendonte se Mbretëresha do të ishte e lumtur me zgjedhjen e emrit të foshnjës, Levin u përgjigj: “Jo pas asaj që ndodhi. Unë mendoj se ajo është thellësisht e pikëlluar. Nuk më duket ide e mirë. Mendoj se është një lëvizje mjaft e vrazhdë drejt Mbretëreshës … Ishte një emër përkëdhelës shumë personal” i përdorur nga burri i saj, të cilin humbi së fundmi. Princi Charles  kurrë nuk do ti referohej  nënës së tij “Lilimpet”. Ai kurrë nuk e ka përdorur atë emër, ishte diçka e veçantë që lidhej kryesisht me Dukëne Edinburgut ” , tha Levin  duke shtuar se Elisabeta e përshkroi vendimin e çiftit si “një gjest të ulët “.

 


Të fundit

Lilibet Dajana/ Mbretëresha e pikëlluar për zgjedhjen e emrit: Gjest i ulët

Vendimi i Princit Harry dhe bashkëshortes së tij Megan Markle  për të quajtur vajzën e tyre të porsalindur "Lilibet Diana" nuk është...

Publikoi video në Tik-Tok, gjyqtarja Enkeleda Kapedani jep dorëheqjen

Enkeleda Kapedani ka dhënë dorëheqjen si zv.kryetare e Gjykatës së Elbasanit, pas publikimit të videove në rrjetin social Tik-Tok. Ka nisur në Këshillin e Lartë...

Ardit Gjebrea feston ditëlindjen , merr urimin më të veçantë nga i biri

Sot ka festë në familjen Gjebrea pasi Arditi feston përvjetorin e lindjes. Mes urimeve të shumta, moderatori ka marrë dhe një nga djali i...

Vendoset prefekti i ri Elbasanit, ja kush është ai

Spiro Maliqi sot ka marrë detyrën e prefektit të Elbasanit. Ai zëvendëson në këtë post Klevis Xhoxhi i cili u zgjodh deputet në Elbasan...

Bledi Çuçi publikon videon nga shembjet në Ksamil: Shkelësit do vihen para ligjit

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi ka publikuar pamjet nga shembja e ndërtimeve pa leje në Ksamil në kuadër te operacionit “Bregdeti Ynë”. Ai shprehet se...

Lajme të tjera

Web TV