Ja çfarë zbulojnë qentë kur na shohin në fytyre

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Qentë mund të jenë shumë të mirë në krijimin e kontaktit me sy, madje edhe në leximin e emocioneve. Por çfarë ndodh kur një qen shikon në fytyrën tuaj?

Është shumë ndryshe nga ajo që ndodh kur një njeri ju shikon, zbuluan studiuesit, pasi skanuan trurin e qenve dhe njerëzve.

Qentë nuk përqendrohen në fytyra, siç bëjnë njerëzit, përkundraz ata mbështeten në sinjale të tjera trupore për të komunikuar, sugjerojnë studiuesit.

Studiuesi kryesor Attila Andics, i cili drejtoi studimin në universitetin Eotvos Lorand në Budapest, tha për AFP: “Gjetjet e imazhit të trurit në studim sugjerojnë që fytyrat mund të kenë një rëndësi thelbësore për njerëzit dhe ndoshta primatët e tjerë, por jo për të gjithë gjitarët, për shembull jo për qentë. Të dy speciet ndryshojnë në komunikimin e tyre vizual dhe kjo reflektohet në trurin e tyre”.

Njerëzit kanë një rrjet të dedikuar nervor për përpunimin e fytyrës, thonë studiuesit. Por qentë janë shumë të ndryshëm, me sa duket se tregojnë pak preferencë për fytyrat. Ndërkohë studiuesit testuan 20 qen dhe 30 njerëz në të njëjtin eksperiment të imazhit funksional të rezonancës magnetike


Të fundit

Ja qyteti më i mirë në botë për të jetuar

 Okland në Zelandë të Re, është shpallur qyteti më i mirë në botë për të jetuar. Departamenti për hulumtime...

Ja çfarë zbulojnë qentë kur na shohin në fytyre

Qentë mund të jenë shumë të mirë në krijimin e kontaktit me sy, madje edhe në leximin e emocioneve. Por çfarë ndodh kur një qen...

Covid-19 në Shqipëri/ Rritet numri i infektimeve, ja sa raste të reja janë shënuar 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse...

“Shkëlqesia e tij u shkarkua nga Kuvendi”/ Gazetari Hoxha ironizon Metën: Jeta vazhdon

Gazetari Artan Hoxha ka publikuar dy foto në rrjetin e tij social facebook, pas vendimit të Kuvendit të Shqipërisë, për të shkarkuar nga detyra...

Bllokimi i pasurive nga Joe Biden/ Gazetari Artan Hoxha thumbon Berishën: Banorë të Gjirit të Lalëzit kujdes…

Një urdhër ekzekutiv i Presidentit Joe Biden për bllokimin e pasurive dhe pezullimin e hyrjes në Shtetet e Bashkuara të personave që kontribuojnë në...

Lajme të tjera

Web TV