Ja suplementet që të shtojnë jetën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje


Praktikisht të gjithë kanë një arsye për të jetuar më gjatë. Sidoqoftë, nuk është vetëm fati i mirë ose gjenetika që mund të ndikojë ndjeshëm në jetëgjatësinë tuaj. Suplementet e duhura mund të bëjnë një ndryshim të madh kur bëhet fjalë për mirëqenien dhe jetëgjatësinë tuaj, shkruan Eatthis.

Nëse dëshironi të shtoni vite në jetëgjatësinë tuaj, dietologët thonë se këto janë disa prej tyre:

CoQ10

Shtimi i CoQ10 në rutinën tuaj mund t’ju ndihmojë të jeni të mprehtë mendërisht ndërsa plakeni, thonë ekspertët.

“CoQ10 është një antioksidant që ka një rol thelbësor në prodhimin e energjisë dhe ndihmon në mbrojtjen e dëmtimit qelizor. Trupat tanë e prodhojnë natyrshëm këtë, megjithatë, ajo bie kur plakemi dhe plotësimi është treguar për të përmirësuar cilësinë e jetës dhe performancën fizike e mendore tek individët e moshuar “, shpjegon Carrie Gabriel, themelues i Steps2Nutrition.

Vitamina D

Ndërsa rrezet e diellit sigurojnë një burim të qëndrueshëm të vitaminës D, shumë të rritur nuk e kanë këtë vitaminë thelbësore dhe kjo mund të ndikojë në jetëgjatësinë e tyre. Për fat të mirë, shtimi i një suplementi të vitaminës D në rutinën tuaj mund të nënkuptojë një jetë më të gjatë.

Kurkuma

Kurkuma mund të jetë thjesht shtesa perfekte për arsenalin tuaj të jetëgjatësisë.

“Kjo përbërje është treguar se aktivizon proteina të caktuara, të tilla si sirtuins, që promovojnë jetëgjatësinë. Ai gjithashtu zvogëlon dëmtimin qelizor, sëmundjet dhe simptomat e lidhura me moshën,” shpjegon Gabriel.

Probiotikët

Një jetë më e gjatë fillon me një zorrë më të shëndetshme dhe shtesat probiotike thjesht mund t’ju ndihmojnë ti arrini të dyja.

“Përfitimet e probiotikëve shkojnë përtej ribalancimit të zorrëve. Bakteret e shëndetshme në shtesat probiotike punojnë për të kundërshtuar bakteret e këqija. Këto baktere gjithashtu përmirësojnë reagimet imune dhe inflamatore të trupit në përgjithësi”, shpjegon Trista Best, një dietolog i regjistruar në Balance One Supplements.

Omega-3

Shtesat Omega-3 nga burimet e algave ose peshqve përmbajnë acide yndyrore omega-3 EPA dhe DHA me zinxhir të gjatë që është treguar se zvogëlojnë trigliceridet në serum dhe ulin inflamacionin, të dyja këto kontribuojnë në mirëqenien e përgjithshme dhe shëndetin kardiovaskular. /MCN.Tv

 

Të fundit

Ja suplementet që të shtojnë jetën

Praktikisht të gjithë kanë një arsye për të jetuar më gjatë. Sidoqoftë, nuk është vetëm fati i mirë ose...

Ja qyteti më i mirë në botë për të jetuar

 Okland në Zelandë të Re, është shpallur qyteti më i mirë në botë për të jetuar. Departamenti për hulumtime në gazetën The Economist, ka...

Ja çfarë zbulojnë qentë kur na shohin në fytyre

Qentë mund të jenë shumë të mirë në krijimin e kontaktit me sy, madje edhe në leximin e emocioneve. Por çfarë ndodh kur një qen...

Covid-19 në Shqipëri/ Rritet numri i infektimeve, ja sa raste të reja janë shënuar 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse...

“Shkëlqesia e tij u shkarkua nga Kuvendi”/ Gazetari Hoxha ironizon Metën: Jeta vazhdon

Gazetari Artan Hoxha ka publikuar dy foto në rrjetin e tij social facebook, pas vendimit të Kuvendit të Shqipërisë, për të shkarkuar nga detyra...

Lajme të tjera

Web TV