Vasilika Hysi thirrje deputetëve: Votoni pro për shkarkimin e Metës!

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Anëtarja e Komisionit Hetimor për Shkarkimin e presidentit, Vasilika Hysi renditi disa prej shkeljeve që ka bërë sipas maxhorancës Ilir Meta.

Gjatë fjalës së saj teksa renditi disa nga këto shkelje, Hysi iu bëri thirrje kolegëve që të votojnë pro shkarkimit të Metës.

“Në ditën e heshtjes zgjedhore, presidenti i Republikës kreu një sërë sjellësh që u hetuan nga komisioni parlamentar. Kushtetua e Shqipërisë e përcakton presidentin si kryetar të shtetit. Ai nuk mund të ushtrojë funksionin publik nëse ka ushtruar detyrën. Komisioni i Venecias në një nga raportet ka saktësuar se presidenti nuk duhet të mbajë pozicion politik, por vetëm neutral. Presidenti duhet të qëndrojë larg politikës së palëve. Asnjanësia është parim i rëndësishëm. Meta shpesh herë ndërmori nisma dhe kritikoi ashpër qeverinë, duke ndikuar drejtpërdrejtë mbi zgjedhjet. Kushtetuta kërkon që presidenti të qëndrojë neutral, ai nuk e bëri. Ai në fushatën zgjedhore dhe ditën e heshtjes, presidenti nuk e respektoi detyrën e tij, por iu bëri thirrje qytetarëve që të rrëzojnë qeverinë. Nuk është në detyrën tonë që të shprehemi apo të drejtojmë veprime që përmbajnë një vepër penale. Kërcënimet dhe thirrjet në gjuhë urrejtje ndaj prokurorisë dhe policisë, tregojnë shkelje dhe bien ndesh në parimin e balancimit të pushtetit. Ju ftoj kolegë që të votoni raportin e Komisionit dhe pro shkarkimit të Metës me keqardhje e madhe që këtij parlamenti i ra barra që të gjykojë veprimet më të gabuara dhe shkeljet më të rënda të Kushtetutes që asnjë vend dhe komb do t’i donte që presidenti i tij t’i kishte kryer.”, tha Hysi.


Të fundit

Negociatat për presidentin e ri/ Balla: PS seriozitet dhe gatishmëri për konsensus

Kreu i Grupit të PS Taulant Balla në një komunikim për media, tha se është vendosur që ditën e...

SHBA zbulon tunelin gjigant të trafikimit të drog*ve në kufi me Meksikën

Autoritetet në SHBA kanë njoftuar sot zbulimin e një tuneli të sofistikuar të trafikimit të drogave, i pajisur me sistem hekurudhor dhe rrymë elektrike...

Kërkohej në të gjithë Shqipërinë/ Arrestohet 22-vjeçari i dënuar me burg, ja akuzat

Një 22-vjeçar i shpallur në kërkim nga policia është arrestuar ditën e sotme në Tiranë. Mësohet se Erdis Hysko, i dënuar me 5 vite e...

“Për punën po sakrifikoj rininë”, deputetja 24-vjeçare ankohet për rrogën 10 mijë euro

Anëtarja më e re e Parlamentit Federal Gjerman , Emilia Fester, ankohet për orët e pafundme që i kushton punës. Ajo ka thënë se rroga...

Zelensky takohet pas 3 muajsh me bashkëshorten (Foto)

Volodymyr Zelensky është fotografuar me gruan Olena për herë të parë që kur Rusia pushtoi Ukrainën tre muaj më parë. Çifti mori pjesë sot...

Lajme të tjera

Web TV