Zyrtare/ Ja vendi i parë në botë që legalizon Bitcoin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Parlamenti i El Salvadorit miratoi projekt-ligjin nga Presidenti Nayid Bukele, për të legalizuar bitcoin, duke u bërë kështu vendi i parë në botë që përdor kriptovalutën si monedhë reale.

Ligji Bitcoin sapo është miratuar nga një shumicë e cilësuar nga Asambleja,” shkroi presidenti në Twitter menjëherë pas votimit.

Zyrtari më i lartë i tregtisë së El Salvadorit tha se dollari amerikan do të vazhdojë të jetë mjet ligjor, duke nënvizuar se transaksionet me bitcoin do të ishin me zgjedhje dhe të lidhura me kursin e këmbimit të dollarit.

Ministri i Tregtisë dhe Investimeve Miguel Kattan tha se bitcoin ishte tashmë në përdorim të kufizuar në El Salvador, madje edhe për të blerë në rrugë.

Aftësia për të bërë blerje me bitcoin nuk duhet të shkaktojë shqetësim,” tha Kattan në një konferencë shtypi. /MCN.Tv.


Të fundit

Urdhri i Biden: Bllokim prone dhe ndalim i hyrjes në SHBA për persona që kontribuojnë në destabilizimin e Ballkanit Perëndimor

Presidenti Amerikan Joe Biden nxori një urdhër të ri ekzekutiv që përfshin Ballkanin Perëndimor, i cili parashikon bllokimin e...

Zyrtare/ Ja vendi i parë në botë që legalizon Bitcoin

Parlamenti i El Salvadorit miratoi projekt-ligjin nga Presidenti Nayid Bukele, për të legalizuar bitcoin, duke u bërë kështu vendi i parë në botë që...

SPAK kërkon konfiskimin e disa pasurive të Dritan Dajtit

Prokuroria e Posaçme ka kërkuar konfiskim i disa pasurive të Dritan Dajtit. Raportohet se kërkesa është bërë në bazë të OFL. Ndërkohë, pritet që kërkesa...

Kuvendi voton për shkarkimin e tij, Meta ‘feston’ në Presidencë me Ansamblin e Dibrës

Ndërsa Parlamenti pritet të votojë sot për raportin e komisionit hetimor parlamentar për shkarkimin e Presidentit të Republikës, Kreu i Shtetit vijon pa shqetësime...

Ndërtoi ilegalisht në tokën shtetërore, arrestohet 45-vjeçari në Mallakstër

Një person është arrestuar nga policia pasi është kapur duke ndërtuar pa leje në një tokë shtetërore. Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e...

Lajme të tjera

Web TV