Cilat janë efektet anësore pas vaksinës Covid-19 ?

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Efektet anësore të përkohshme përfshirë dhimbjen e kokës, lodhjen dhe ethet janë shenja që sistemi imunitar po rimëkëmbet, një përgjigje normale ndaj vaksinave. Edhe këto janë të zakonshme.

“Një ditë pas marrjes së këtyre vaksinave, unë nuk do të planifikoja asgjë që ishte një aktivitet i rëndë fizik,” tha Dr. Peter Marks, shefi i vaksinave i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave, i cili përjetoi lodhje pas dozës së tij të parë.

Ja çfarë po ndodh: Sistemi imunitar ka dy krahët kryesorë dhe e para godet sa më shpejt që trupi zbulon një ndërhyrës të huaj. Qelizat e bardha të gjakut mblidhen në vend, duke nxitur inflamacion që është përgjegjës për të dridhura, hidhërim, lodhje dhe efekte të tjera anësore.

Ky hap i përgjigjes së shpejtë të sistemit tuaj imunitar tenton të zbehet me moshën, një arsye që të rinjtë raportojnë efekte anësore më shpesh sesa të rriturit e moshuar. Gjithashtu, disa vaksina thjesht shkaktojnë më shumë reagime sesa të tjerët.

Thënë kjo, të gjithë reagojnë ndryshe. Nëse nuk keni ndjerë asgjë në ditë ose dy pas secilës dozë, kjo nuk do të thotë që vaksina nuk po funksionon.

Prapa skenave, shkrepjet gjithashtu vënë në lëvizje pjesën e dytë të sistemit tuaj imunitar, i cili do të sigurojë mbrojtjen e vërtetë nga virusi duke prodhuar antitrupa.

Një efekt tjetër anësor i bezdisshëm: Ndërsa sistemi imunitar aktivizohet, ai gjithashtu ndonjëherë shkakton ënjtje të përkohshme në nyjet limfatike, të tilla si ato nën krah. Gratë inkurajohen të caktojnë mamografi rutinë përpara vaksinimit COVID-19 për të shmangur gabimin e një nyje të fryrë si kancer.

Jo të gjitha efektet anësore janë rutinë. Por pas qindra miliona dozave të vaksinave të administruara në të gjithë botën dhe monitorimit intensiv të sigurisë janë identifikuar disa rreziqe serioze. Një përqindje e vogël e njerëzve që morën vaksina të bëra nga AstraZeneca dhe Johnson & Johnson raportuan një lloj të pazakontë të mpiksjes së gjakut. Disa vende i kanë rezervuar ato shkrepje për të rriturit e moshuar por autoritetet rregullatore thonë se përfitimet e ofrimit të tyre tejkalojnë rreziqet.

Lexo edhe :  “Nënë me tre fëmijë”/ Ja kush është pasagjerja që humbi jetën pas hedhjes nga autobusi

Njerëzit gjithashtu herë pas here kanë reagime serioze alergjike. Kjo është arsyeja pse ju kërkohet të qëndroni rreth 15 minuta pasi të keni marrë çdo lloj vaksine COVID-19 për të siguruar që çdo reagim të trajtohet menjëherë.

Më në fund, autoritetet po përpiqen të përcaktojnë nëse inflamacioni i përkohshëm i zemrës që mund të ndodhë me shumë lloje të infeksioneve gjithashtu mund të jetë një efekt anësor i rrallë pas vaksinave të mARN, lloji i bërë nga Pfizer dhe Moderna. Zyrtarët shëndetësorë amerikanë ende nuk mund të tregojnë nëse ka një lidhje, por thonë se po monitorojnë një numër të vogël raportesh, kryesisht adoleshentë meshkuj ose të rinj të rritur.


Të fundit

Çuçi kërkoi nisjen e hetimeve për gjyqtarin, reagon KLGJ: Respektoni pavarësinë

Një ditë pasi ministri i Brendshëm Bledi Çuçi, u kërkoi ILD dhe KLGJ që të marrin në shqyrtim dhe...

Qëndroi 10 muaj në komë/ Ja fjala e parë që tha gruaja

Një grua italiane është zgjuar nga koma pas 10 muajsh, sipas raporteve të mediave lokale. Një grua në Itali është zgjuar nga koma pas 10...

Kurti: Të hyjmë në BE si rajon i përbashkët

Kreu i qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, ka mbajtur një deklaratë për mediat, pas përfundimit të samitit të Ballkanit Perëndimor. Në fjalimin e tij, Kurti...

Probleme me pasurinë, KPA shkarkon nga detyra prokurorin Anton Martini

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra prokurorin Anton Martini. Komisioneri Publik më herët ankimoi vendimin për Anton Martinin, i cili është...

Cilat janë efektet anësore pas vaksinës Covid-19 ?

Efektet anësore të përkohshme përfshirë dhimbjen e kokës, lodhjen dhe ethet janë shenja që sistemi imunitar po rimëkëmbet, një përgjigje normale ndaj vaksinave. Edhe këto...

Lajme të tjera

Web TV