Ja shteti i parë që ndaloi tregtinë e lëkurës së kafshëve në industrinë e modës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Izraeli është bërë vendi i parë në botë që ka ndaluar tregtinë e lëkurës së kafshëve në industrinë e modës.

“Tregtia e lëkurës së kafshëve, importet dhe eksportet, do të ndalohen përveç kërkimit, edukimit dhe disa traditave fetare”, tha Ministria Izraelite e Mjedisit në një njoftim për shtyp, duke shtuar se ndalimi do të hynte në fuqi për gjashtë muaj.

Përdorimi i lëkurës, në mënyrë rituale në “Schtreimel”, kapelja prej gëzofi origjinale e veshur nga disa hebrenj ultra-ortodoksë, do të vazhdojë të lejohet.

“Industria e gëzofit po u shkakton vuajtje të paimagjinueshme kafshëve dhe ky dekret do të transformojë tregun e modës në Izrael duke e bërë atë më të ndërgjegjshëm në lidhje me respektimin e rregullave mjedisore,” tha Ministri i Mjedisit Gila Gamliel në një njoftim për shtyp.

drejtori i Koalicionit Ndërkombëtar të Leshit (IAFC), mirëpriti dekretin e ministrisë izraelitë të Mjedisit duke e cilësuar atë “historik”.

“Izraeli është vendi i parë në botë që mbyll dyert e tij për këtë industri të vështirë,” shkroi Moreno.

Vende të ndryshme në botë zbatojnë disa ndalime në tregtinë e gëzofit, veçanërisht për speciet e rrezikuara, siç janë vulat.

Ndalimi i plotë i tregtisë së gëzofit vlen vetëm për qytete të caktuara, të tilla si Sao Paulo në Brazil ose shtetin e Kalifornisë. India ka miratuar një masë të ngjashme, në shkallë kombëtare, por vetëm për lëkurat e vizonit dhe dhelprës.

 


Të fundit

Ja shteti i parë që ndaloi tregtinë e lëkurës së kafshëve në industrinë e modës

Izraeli është bërë vendi i parë në botë që ka ndaluar tregtinë e lëkurës së kafshëve në industrinë e...

Ndahet nga jeta në moshën 53-vjeçare prezantuesi i BBC-së

Prezantuesi i radios së BBC-së Dom Busby ka ndërruar jetë në moshën 53 vjeç nga një sëmundje e rëndë. Ai kishte punuar për më shumë...

U përdhunua ditën e fejesës/ Rrëfehet 17-vjeçarja nga Tirana: Mi hoqi rrobat me forcë, kreu marrëdhënie…

“Ai donte të sigurohej që isha e virgjër, sepse kështu donin prindërit e tij…. i betohesha se nuk kisha patur asnjë tjetër para tij…më...

Çuçi kërkoi nisjen e hetimeve për gjyqtarin, reagon KLGJ: Respektoni pavarësinë

Një ditë pasi ministri i Brendshëm Bledi Çuçi, u kërkoi ILD dhe KLGJ që të marrin në shqyrtim dhe të inspektojnë bazueshmërinë në ligje...

Qëndroi 10 muaj në komë/ Ja fjala e parë që tha gruaja

Një grua italiane është zgjuar nga koma pas 10 muajsh, sipas raporteve të mediave lokale. Një grua në Itali është zgjuar nga koma pas 10...

Lajme të tjera

Web TV