Rama hap samitin e liderëve të Ballkanit Perëndimor: Plan për rimëkëmbjen ekonomike

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në cilësinë e të “zotit” të shtëpisë, kryeministri Edi Rama ka hapur samitin e Liderëve të Ballkanit Perëndimor në Tiranë. Rama u shpreh se pjesëmarrja e liderëve të Ballkanit në këtë samit është shenjë e qartë e zbatimit të planit të BE-së dhe tregut të përbashkët rajonal.

Ai theksoi se ky samit është një instrument kyç që do të ndihmojë në rimëkëmbjen e ekonomisë pas pandemisë për të shkuar drejt rritjes së qëndrueshme.

“Nisim seancën e punës. Faleminderit që pranuar ftesën në një kohë kaq të shkurtër dhe jam i lumtur t’ju uroj mirëseardhjen. Pjesëmarrja juaj është një shenjë e qartë e vullnetit tonë për të marrë autorësi rajonale të zbatimit të planit të BE-së dhe tregut të përbashkët rajonal.

Jam shumë mirënjohës komisionerit të BE që e nisi dhe e promovoi këtë plan të madh si një instrument kyç që do të na ndihmojë të rimëkëmbemi ekonomikisht në një kohë post-pandemike dhe të shkojmë drejt rritjes së qëndrueshme e të ndërtojmë mbi tranzicionin e gjelbërt dhe digjital”, u shpreh Rama.

Pas hapjes së samitit, takimi vijoi me fjalën e komisionerit europian pa praninë e kamerave.


Të fundit

Rama hap samitin e liderëve të Ballkanit Perëndimor: Plan për rimëkëmbjen ekonomike

Në cilësinë e të “zotit” të shtëpisë, kryeministri Edi Rama ka hapur samitin e Liderëve të Ballkanit Perëndimor në...

Përplasi për vdekje 72-vjeçaren, arrestohet 20-vjeçari në Sukth

Policia e Durrësit ka arrestuar një 20-vjeçar, pasi ka përplasur me mjetin e tij një një grua të moshuar 72-vjeçare e cila ndërroi jetë. Sot,...

Protesta për të drejtat e punëtorëve në Greqi/ Komuniteti shqiptar: Ligji nuk kalon

Sot Greqia është përfshirë nga një grevë e përgjithshme 24 orëshe. Sindikatat e sektorit privat, publik, punëtorëve në marinën tregtare, nëpunësit e gjykatave, e...

Donte t’i merrte paratë/ 37-vjeçarja vret shoqen e saj me ilaç syri

Një grua nga Wisconsin është akuzuar për vrasjen e shoqes së saj duke e helmuar atë me ilaç sysh dhe më pas duke u...

Tentoi të kalonte kufirin ilegalisht/ Ofroi 20 euro, arrestohet shqiptari

Policia Kufitare e Kosovës ka njoftuar sot arrestimin e një shtetas të Shqipërisë, pasi në pikë-kalimin kufitar në Qafë Prush, ka ofruar ryshfet për...

Lajme të tjera

Web TV