Covid-19/ Britania e Madhe regjistron shifrën më të lartë ditore që prej shkurtit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në 24 orët e fundit Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar 8, 125 raste me koronavirus, e raportuar si rritja më e lartë e rasteve ditore që nga muaji shkurt.

Autoritetet shëndetësore bënë me dije se 17 qytetarë brenda 28 ditëve, humbën jetën nga kjo sëmundje e rëndë.

Ndërkohë qeveria do të njoftojë të hënën, nëse më 21 qershor do të hiqen apo do të qëndrojnë në fuqi kufizimet kundër Covid-19. Sakaq ekspertët e shëndetit kanë ngritur shqetësimin për përhapjen e lartë  të variantit të Covid në vend.

Rreth 30,000 raste me variantin indian të koronavirusit u konfirmuan javën e kaluar. Ndërsa këtë të premte u raportuar 42, 323 raste me variantin Delta, variant i cili fillimisht i identifikua në Mbretërinë e Bashkuar


Të fundit

Covid-19/ Britania e Madhe regjistron shifrën më të lartë ditore që prej shkurtit

Në 24 orët e fundit Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar 8, 125 raste me koronavirus, e raportuar si rritja...

Atika goditet nga stuhia/ Ja sasia e ujit që ra brenda 40’

Një stuhi shiu ka përfshirë sot Atikën. Mësohet se stuhia përfshiu prefekturën e Atikës, ndërkohë që në Peristeri dhe Patisia deri në orën 15:00...

Miratohet ligji kundër reklamave që “promovojnë” homoseksualitetin

Partia e Kryeministrit të Hungarisë Viktor Orban ka paraqitur një projektligj të ri në parlament, i cili parashikon se "reklamimi" i homoseksualitit nuk do...

Vetëplagoset në lokalin ku punonte, 29-vjeçari transportohet në spital

Policia njofton se në ambientet e lokalit ku punonte dyshohet se është vetëplagosur me mjet prerës (thikë), shtetasi L. R., 29 vjeç, banues në...

Historike! Shqipëria zgjidhet anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit në OKB

Shqipëria zgjidhet anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit OKB për vitin 2022-2023. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria për Europën dhe Punët...

Lajme të tjera

Web TV