Festivali i Shëngjinit UNUM vjedh vizitorët

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Festivali i muzikës UNUM, pavarësisht pandemisë, u mbajt edhe këtë vit, pranë brigjeve të plazhit Rana e Hedhun në Shengjin, përgjatë 5 ditëve dhe 4 netëve, nga data 3 deri më 7 qershor. Organizimi ka qenë mjaft i sukseshëm dhe i një standarti ndërkombëtar, por diçka nuk ka shkuar aspak mirë.

Brenda festivalit, për të paguar ushqimet, pijet apo çdo gjë tjetër që ofrohet nuk përdoret para cash. Vizitorët rimbushin byrzylykun elektronik, i cili është unik për çdo vizitor, me para fizike pranë kioskave të posaçme në festival, përmes së cilit paguajnë pë shpenzimet brenda hapsirave të festivalit.

Gjithsesi, pasi festivali është mbyllur, vizitorë të shumtë jane ankuar se ndihen të vjedhur nga organizatorët e ketij festivali. Çfarë ka ndodhur?

Paratë që teprojnë në byrzylyk dhe nuk janë shpenzuar brenda festivalit, organizatorët e festivalit shpjegojnë se kthehen me anë të një kerkese në llogarinë bankare të vizitorit përmes linkut që ata kanë shpërndarë në rrjetet sociale. Vizitorët e festivalit kanë patur vetëm 48 orë kohë për të kerkuar kthimin e parave të pashpenzuara, përmes këtij linku. Gjithësesi, në keto 48 orë linku nuk ka funksionuar për asnjë moment. Stafi dhe përgjegjësit e këtij organizimi nuk i kanë kthyer përgjigje ankesave të të rinjve të përcjella përmes email apo rrjeteve sociale të festivalit.

Sikur të mos mjaftonte që gjatë fesitvalit vizitorët kanë paguar padrejtësisht më shumë nga ç’kanë shpenzuar realisht (kanë paguar 2-3 herë për një birrë apo ujë) tashmë nuk mund të marrin mbrapsht as lekët e tyre të pashpenuzara, ndryshe nga ç’ishte premtuar nga organizatorët e festivalit.

Duhet të kemi parasysh që vetëm në njërën nga ditët festivali ka pritur me shumë se 12,000 vizitorë. Nëse marrim një mesatare prej 10 eurosh të tepruara në byrzylyk, janë plot 120,000 euro të vjedhura nga xhepat e të rinjve shqiptarë dhe atyre të huaj.
Nuk ka patur ende asnjë reagim nga ana e organizatorëve lidhur me çështjen.

Lexo edhe :  Mbërrijnë 11,700 vaksina Pfizer, Rama: Vijon pa u ndalur procesi i vaksinimit


Të fundit

Festivali i Shëngjinit UNUM vjedh vizitorët

Festivali i muzikës UNUM, pavarësisht pandemisë, u mbajt edhe këtë vit, pranë brigjeve të plazhit Rana e Hedhun në...

Mbështetje për shpenzimet e Covid-19, prurjet nga emigrantët arrijnë në nivelin më të lartë në 11 vjet

Paratë që emigrantët dërgojnë tek të afërmit e tyre në Shqipëri (remitancat) arritën në 169 milionë euro në tremujorin e parë të vitit, duke...

Maturantët publikojnë në internet foto të testit të Matematikës

Ndonëse përdorimi i telefonit gjatë zhvillimit të provimeve të maturës është i ndalur, sërish duket se është e vështirë që kjo të zbatohet kudo....

Anton Martini për shkarkimin nga KPA: Shteti më ‘pushkatoi’, por beteja ime ligjore do të vazhdojë

Prokurori i Krimeve të Rënda, Anton Martini ka reaguar për shkarkimin nga detyra të tij nga KPA për problemet me pasurinë. Martini thotë se ishte...

Kultivonin dhe shisnin lëndë narkotike, në pranga dy persona

Paulin Gjergji, 30 vjeç, banues në Ungrej, Lezhë dhe Edison Daja, 22 vjeç, banues në Shëngjin janë arrestuar për kultivim dhe shitje të lëndëve...

Lajme të tjera

Web TV