MSH: Regjistrohet një viktimë nga covid-19, ja rastet e reja në 24-orë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot 11 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit dhe 1 humbje jete.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale iu bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient të mbyllur dhe kudo ku nuk mund të ruhet distancimi fizik, kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon:
Janë kryer 2,915 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 11 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 3 raste në Tiranë, 2 raste në Gjirokastër, Cërrik, 1 rast në Malësi e Madhe, Durrës, Berat, Kuçovë.

Aktualisht po marrin trajtim spitalor 22 pacientë, nga të cilët 6 pacientë janë në terapi intensive.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e ka fituar 1 qytetar, 73 vjeç nga Berati. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 22 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,807 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Raste të reja ditore 11
Të shëruar në 24 orë 22
Të shtruar në spitale 22
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 2,915

Testime totale 751,831

Raste pozitive 132,437
Raste të shëruara 129,807
Raste Aktive 177
Humbje jete 2,453

Lexo edhe :  U masakrua nga burri me sëpatë/ Kjo është Lumturie Bici, nëna e katër fëmijëve që u vra dje në Librazhd

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Shkodër 57
Tiranë 43
Berat 23
Elbasan 15
Lezhë 12
Korçë 7
Durrës 5
Gjirokastër 5
Fier 4
Dibër 3
Vlorë 2
Kukës 1

 


Të fundit

Priste me djalin e saj 3-vjeçar në stacion, rrëmbehet shqiptarja në Gjermani

Një 34-vjeçare bashkë me djalin e saj të mitur është rrëmbyer në Gjermani. Ngjarja e rëndë ndodhi ditën e...

Greqia regjistron afro 800 raste të reja me covid-19, ja sa persona humbën jetën vetëm në 24-orë

Autoritetet greke njoftuan se rastet e reja të konfirmuara laboratorike të koronavirusit të regjistruara në 24 orët e fundit janë 791, nga të cilat...

Zbulohet këngëtari shqiptar që do të jetë pjesë e ceremonisë hapëse të Euro 2020

Këngëtari italian me orgjinë shqiptare, Ermal Meta, do të jetë pjesë e ceremonisë hapëse të Euro 2020, së bashku me tenorin e famshëm, Andrea...

Ndërtonte pa leje, në pranga 52-vjeçari në Sarandë

Policia ka arrestuar një shtetas 52 vjeç në Sarandë, i dyshuar për ndërtim pa leje. Sipas policisë, është vënë në pranga pronari i truallit...

Rama: Shqipëria arriti standardet evropiane për cilësinë e ujërave në det, liqene e lumenj

Kryeministri Edi Rama ka ndarë me të gjithë një lajm të mirë nga Agjencia Europiane e Mjedisit. Në një mesazh në rrjetin social ‘Facebook’ Rama...

Lajme të tjera

Web TV