Historike! Shqipëria zgjidhet anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit në OKB

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shqipëria zgjidhet anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit OKB për vitin 2022-2023. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme.

Mësohet se në votim morën pjesë 190 vende, ndërsa vendi ynë u mbështet nga 175 vende anëtare të OKB.

Zgjedhja në Këshillin e Sigurimit, për herë të parë pas 65 vitesh anëtarësim në OKB, përfaqëson sfidë madhore, por dhe një mundësi të shkëlqyer për Shqipërinë.

 


Të fundit

Historike! Shqipëria zgjidhet anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit në OKB

Shqipëria zgjidhet anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit OKB për vitin 2022-2023. Lajmi është bërë i ditur nga...

Priste me djalin e saj 3-vjeçar në stacion, rrëmbehet shqiptarja në Gjermani

Një 34-vjeçare bashkë me djalin e saj të mitur është rrëmbyer në Gjermani. Ngjarja e rëndë ndodhi ditën e enjte para shtëpisë së tyre....

Greqia regjistron afro 800 raste të reja me covid-19, ja sa persona humbën jetën vetëm në 24-orë

Autoritetet greke njoftuan se rastet e reja të konfirmuara laboratorike të koronavirusit të regjistruara në 24 orët e fundit janë 791, nga të cilat...

Zbulohet këngëtari shqiptar që do të jetë pjesë e ceremonisë hapëse të Euro 2020

Këngëtari italian me orgjinë shqiptare, Ermal Meta, do të jetë pjesë e ceremonisë hapëse të Euro 2020, së bashku me tenorin e famshëm, Andrea...

Ndërtonte pa leje, në pranga 52-vjeçari në Sarandë

Policia ka arrestuar një shtetas 52 vjeç në Sarandë, i dyshuar për ndërtim pa leje. Sipas policisë, është vënë në pranga pronari i truallit...

Lajme të tjera

Web TV