Vrasja e George Floyd “tronditi” SHBA/ Vlerësohet me Pulitzer 17-vjeçarja që filmoi arrestimin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Adoleshentja që regjistroi me telefon skenën e arrestimit të George Floyd në SHBA, është vlerësuar sot me çmimin Pulitzer.

Videoja, në të cilën Darnella Frazier regjistroi oficerin e të policisë, Derek Chauvin, duke ia vendosur Floydit gjurin në qafë, qarkulloi gjerësisht në mediat sociale, duke shkaktuar protesta në SHBA mbi dhunën e shkaktuar.

Bordi i Çmimit Pulitzer tha se Frazier ishte nderuar “që regjistroi me guxim vrasjen e George Floyd”.

Frazier ishte vetëm 17 vjeç kur regjistroi arrestimin e Floyd dhe videoja të cilën ajo e postoi në Facebook disa orë pasi ndodhi ngjarja, duke shkaktuar protesta të amerikanëve, të cilët kërkuan dhënien fund të dhunës policore.

 


Të fundit

Vrasja e George Floyd “tronditi” SHBA/ Vlerësohet me Pulitzer 17-vjeçarja që filmoi arrestimin

Adoleshentja që regjistroi me telefon skenën e arrestimit të George Floyd në SHBA, është vlerësuar sot me çmimin Pulitzer. Videoja,...

Aksidenti në Elbasan-Peqin/ Viktima polic i burgut, ja emrat e të plagosurëve

Si pasojë e aksidentit të rëndë që ndodhi në fshatin Lazaren të Peqinit rreth orës 21:20, ka humbur jetën punonjësi i policisë në burgun...

Qëlloi kushëririn me pushkë/ Policia zbulon pamjet, ja si u arrestua 23-vjeçari (Video)

Detaje të reja dalin në dritë lidhur me operacionin në Maliq të Korçës që çoi në arrestimin e një 23-vjeçari. Siç shihet nga pamjet...

Nis Euro 2020/ Ceremonia mahnitëse në “Olimpiko” të Romës (Video)

Euro 2020' hapi dyert për tifozët dhe 24 skuadrat e Evropës me një ceremoni spektakolare, plot ngjyra dhe emocione. Për evenimentin e shtyrë për...

Takimi virtual me FMN/ Denaj: Vit i rimëkëmbjes dhe vaksinimit

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, mbajti sot takimin përmbyllës virtual me misionin e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), i udhëhequr nga Yan Sun. Ky mision...

Lajme të tjera

Web TV