Banka e Shqipërisë do të hedhë në qarkullim dy kartëmonedha të reja, ja si do të duket 100 mijë lekëshi

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Banka e Shqipërisë ka njoftuar se gjatë javës së ardhshme, në 15 qershor, do të prezantohen dy prerjet e radhës së serisë së re të kartmonedhave shqiptare.

Në ambientet e Bankës së Shqipërisë do të prezantohet kartmonedha prej 1000 lekë dhe risia, kartmonedha 10.000 lekë.

“Ditën e martë, datë 15 qershor 2021, ora 11:00, në ambientet e Bankës së Shqipërisë do të organizohet prezantimi i dy prerjeve të radhës së serisë së re të kartëmonedhës shqiptare, përkatësisht 1000 Lekë dhe 10000 Lekë”, njofton Banka e Shqipërisë.

Në kartmonedhën 10.000 lekëshe vihet re se do të jetë foto e Asdrenit, rilindasit që shkroi tektin e Himnit të Shqipërisë.

Ndërkohë, gjatë vitit 2021 pritet që të hidhet në qarkullim edhe kartmonedha e re 2000 lekë, pasi kartmonedhat me vlerë 200 dhe 5000 lekë u hodhën në treg në 30 shtator të vitit 2019.


Të fundit

Banka e Shqipërisë do të hedhë në qarkullim dy kartëmonedha të reja, ja si do të duket 100 mijë lekëshi

Banka e Shqipërisë ka njoftuar se gjatë javës së ardhshme, në 15 qershor, do të prezantohen dy prerjet e...

VAR i anulon super golin, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Është mbyllur në barazim 1-1 Uells-Zvicër, ndeshje e vlefshme për Grupin A të Euro 2020. Zviceranët kanë kaluar në avantazh me Embolo në minutën e...

Covid-19/ Ministria e Shëndetësisë: Asnjë humbje jete, ja sa raste të reja janë shënuar në 24 orët e fundit

Janë kryer 2,916 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 12 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:  6 raste në...

E përplasi 19-vjeçari dhe humbi një këmbë/ Flet 23-vjeçarja: Po prisja një shoqe

Xhesina Gega, e reja e cila u përplas ditën e djeshme nga 19-vjeçari Jehon Breçani, ndodhet në gjendje të stabilizuar tek Spitali i Traumës,...

Operacioni ‘Bregdeti Ynë’/ Ministri Çuçi bën bilancin e deritanishëm: Shemben 35 objekte!

Që prej fillimit të operacionit 'Bregdeti ynë' institucionet shtetërore kanë rrafshuar 35 objekte në Ksamil, Sarandë e Velipojë. Ndërkohë në 10 raste kanë qenë...

Lajme të tjera

Web TV