Greqia vazhdon politikën diskriminuese ndaj Shqipërisë, shtyn sërish hapjen e kufirit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Greqia ka vendosur që të shtyjë masat për hapjen e kufirit me Shqipërinë deri më 21 qershor.

Ndërkohë pritet që nga dita e hënë 14 qershor, do të rritet kuota në pikën kufitare të Kakavijës, nga 400 që është tani në 1500 persona. Autoritet greke kanë pranuar kërkesën e ambasadës shqiptare në Athinë lidhur me rritjen e kuotave të kalimit.

Nga pika kufitare e Kapshticës do lejohet kalimi vetëm për punëtorët sezonal, 400 shtetas në ditë.

Nga pika kufitare e Qafë Botës lejohen 250 persona në ditë.

Pritet edhe vendimi për nisjen e procedurave të bashkimit familjar.

Ndryshime pritet të njoftohen edhe për pikat e tjera kufitare, ndërsa autoritet greke thanë se pritet vendimi përfundimtar për hapjen e kufirit për turistët nga Shqipëria  rreth datës 1 ose 7 korrik.


Të fundit

Greqia vazhdon politikën diskriminuese ndaj Shqipërisë, shtyn sërish hapjen e kufirit

Greqia ka vendosur që të shtyjë masat për hapjen e kufirit me Shqipërinë deri më 21 qershor. Ndërkohë pritet që...

Kardiologu i njohur zbulon: Ja çfarë mund t’i ketë ndodhur Eriksen-it

Christian Eriksen i shtrirë në barin e stadiumit të Kopenhagen me të gjithë shokët e tij të skuadrës duke formuar një rreth, ka qenë...

Emocionuese/ Lukaku shënon gol dhe ja dedikon Eriksenit: Chris, të dua! (Video)

Romelu Lukaku ka shënuar që në 10 minutat e para të ndeshjes ndaj Rusisë, ku Belgjika po kryeson aktualisht 2-0. Bomberi belg realizoi në minutën...

Deklarata e fortë e ministres Gjonaj: “Gërdeci” dhe “21 Janari” janë rikthyer dhe do u shkohet deri në fund

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, në fjalën e saj në Kongresin e Partisë Socialiste, ka folur për sistemin e Drejtësisë në vendin tonë, ku...

Nga Ronaldo tek Del Piero/ Bota e futbollit në këmbë për Eriksen, ja mbështetja e tyre për danezin

Ajo që ndodhi me Eriksen ka shokuar botën e futbollit dhe reagimet kanë qenë të shumta. Ndër të parët mund të përmendim Cristiano Ronaldo-n,...

Lajme të tjera

Web TV