Harxhi denoncon: Zgjedhjet me probleme të mëdha! Me mijëra anëtarë s’kanë emrat në lista

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Edith Harxhi, kandidate në garën për kreun e PD, ka denoncuar disa problematika që po ndodhin në zgjedhjet e sotme. Ajo tha se është shumë shqetësuese fakti që me mijëra anëtarë që kanë qenë aktiv në zgjedhjet e 25 prillit dhe themelues të PD nuk e kanë emrin në listë. Harxhi shtoi se në disa raste po votojnë persona që nuk janë as anëtar të PD dhe nuk kanë as kartë anëtarësie, ndërsa tha se në Kavajë edhe Mat po bëhet votim familjar.

“Një numër i konsiderueshëm anëtarësh që janë kontribues në parti, kanë qenë aktiv në zgjedhjet e fundit dhe themelues të PD nuk kanë votuar se nuk janë në lista. Ka të dhëna nga shumë qendra në vend që kanë probleme. Një tjetër problem është edhe votimi i atyre që nuk kanë emrin në listë dhe nuk kanë kartë anëtarësie dhe po lejohen vetëm me karta identiteti. Ka pasur raste ku ka pasur votim familjar në Kavajë dhe Mat, kjo është e patolerueshme. Më shqetësuese për mua është mosvotimi i mijëra anëtarëve që nuk figurojnë në lista. Ky proces ka probleme të mëdha, por pavarësisht kësaj kërkoj që të gjithë anëtarët të dalin të votojnë masivisht”, tha Harxhi.

Harxhi foli edhe për rastin e fotografimit të votës ku tha se në fakt ajo po ndodh brenda kutive të votimit dhe se kjo është raportuar edhe nga vëzhguesit e saj në qendrat e votimit. Në lidhje me sqarimin e Jemin Gjanës se ato janë fletë votimi jashtë qendrave të votimit, Harxhi tha se kjo minon sërish zgjedhjet pasi fletët e votimit nuk mund të dalin jashtë qendrave të votimit.

Lexo edhe :  “Për t’u ndjerë mirë duhet të hani”, dietologët kundërshtojnë dietat ekstreme në TikTok

Është vënë re një proces i skanimit dhe fotografimit të fletës së votimit. Gjana tha se këto janë bërë jashtë qendrës së votimit, kjo implikon votimin pasi nuk duhet të ketë fletë votimi jashtë daljes nga qendra, prandaj këto bëhen brenda kutisë së votimit.

Më herët ai që ka denoncuar parregullsitë ka qene edhe Agron Shehaj, i cili tha se zgjedhjet po komprometohen dhe se shumë vëzhgues të tij janë larguar. Edhe Shehaj tha se në Durrës janë shtuar lista të reja votuesish, ndërsa në Devoll dhe Dibër po votohet familjarisht.


Të fundit

“Sekretari Pompeo më emëroi në Tiranë”, Kim: Shqipëria model, po kontribuon për botën

Në kuadër të konferencës për 100-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve Shqipëri-SHBA, ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim pohoi se...

Cila ishte ngjarja më e ngarkuar në histori

Shifrat flasin vetë: masat po mobilizohen më shumë për fenë sesa për politikën. Këtu janë ngjarjet më të ndjekura të dekadave të fundit në...

Aksidentohet një tjetër autobus në Tiranë/ “Kombinati” përplaset me koshin e mbeturinave

Është aksidentuar përsëri një autobus në Tiranë. Bëhet fjalë për urbanin e linjës së Kombinatit i cili është përplasur me një kosh mbeturinash. Mësohet se ngjarja...

E rëndë në Greqi/ 13-vjeçari i jep fund jetës pas sfidave në TikTok

Një 13-vjeçar në Greqi është gjetur i vdekur në dhomën e tij. I mituri është gjetur i varur në dhomën e tij nga prindërit,...

Rama konferencë me Mike Pompeo: Furnizimi me gaz përmes Terminalit të Ri që do të…

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një konferencë me Sekretarin e Shtetit, Mike Pompeo, i cili viziton Shqipërinë për herë të parë. Gjatë kësaj konference do të...

Lajme të tjera

Web TV