Djersisni shumë kur jeni nervoz? Ja si ndikon gjendja emocionale në trupin tuaj

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shumë prej nesh përjetojnë periudha të stresit të lartë. Padyshim, pasojat për trupin nuk vonojnë të vijnë! Oreksi ynë mund të rritet ose zvogëlohet, mund ta kemi më të vështirë të biem në gjumë, shenjat e një dermatiti të stresit mund të shfaqen në lëkurën tonë etj.

Mbingarkesa emocionale dhe psikofizike madje mund të na bëjë të djersitemi shumë! Është një fenomen shumë i përhapur, në disa mënyra edhe i sikletshëm, por nuk duhet ngatërruar me hiperhidrozën. Le të zbulojmë se çfarë saktësisht i ndodh trupit dhe si mund të rregullohet. Kjo është arsyeja pse djersiteni shumë kur jeni nervoz.

‘Djersitja nervore’ është e bollshme dhe e papritur. Mund të gjurmohet në situata të stresit të lartë, të cilat nuk janë lehtësisht të parashikueshme. Është sikur trupi të habitet dhe të reagojë duke u dridhur, duke rezultuar në djersitje. Ne po flasim për një fenomen shumë të përhapur, por, në çdo rast, gjithmonë i lidhur me episode të veçanta. Nga ana tjetër, hiperhidroza është djersitje e tepërt që ndodh vazhdimisht dhe rregullisht .

Pra, hapi i parë është të dallojmë dy llojet e shqetësimeve. Me djersitje nervore, një tsunami i vërtetë lëshohet në trup. Stresi vepron në sistemin nervor periferik, duke e stimuluar atë për të prodhuar më shumë hormone të stresit. Kjo e fundit, nga ana tjetër, rrit rrahjet e zemrës, presionin e gjakut dhe, për këtë arsye, rrjedhën e gjakut. Si rezultat, rritet edhe temperatura e trupit dhe kjo është arsyeja pse djersitemi shumë!

Gjithçka mund të ndodhë pa paralajmërim. Është trupi që reagon kështu, duke çuar në djersitje të tepërt, madje edhe të duarve, brenda pak minutash! Është një situatë e sikletshme sepse mund ta gjesh veten të larë në djersë, nga koka te këmbët, madje edhe në mes të një takimi biznesi.

Lexo edhe :  Akuzohet për organizatë kriminale dhe grabitje në Itali, arrestohet 41-vjeçari në Rinas 

Jini të vetëdijshëm se djersitja nervore ka erë shumë më tepër sesa hiperhidroza. Është një djersë më acidike në të cilën uji dhe kripërat minerale përzihen me yndyrnat dhe proteinat. Një ‘përzierje’ e pakëndshme që i bën mikrobet dhe bakteret të shumohen të cilat më pas gjenerojnë erën e keqe.

Me pak fjalë, ankthi dhe stresi mund të shkaktojnë sulme të papritura të djersitjes. Nëse ju ndodh të keni ndonjë, duke ndjekur disa këshilla, mund të përpiqeni ta mbani larg fenomenin, duke kufizuar sa më shumë pasojat. Ja çfarë mund të bësh!

Hiqni Negativitetet – Çlironi trurin tuaj nga të gjitha mendimet negative që ju shkaktojnë stres, nervozizëm dhe shqetësim. Nuk është gjithmonë e lehtë, kjo është e vërtetë, por duhet të paktën të përpiqesh!

Përqendrohuni në të tashmen – Pa menduar vazhdimisht se çfarë mund të ndodhë nesër! Kjo nuk është e mirë për mirëqenien tuaj psikofizike.

Ju duhet të hiqni frikën – Nga e kaluara dhe e tashmja. Gjithashtu, përpiquni të mos mendoni shumë për dështimet që keni mbledhur, sepse të gjithë i kemi pasur. Shmangni gjithashtu ndjenjën në konkurrencë të vazhdueshme me të tjerët, pasi nuk ju ndihmon.

Merrni frymë thellë – Sapo të ndjeni se stresi po ju përmirësohet. Marrja e frymëmarrjeve të gjata dhe të thella mund t’ju ndihmojë të mbani larg trazimet e momentit./MCN.tv

 


Të fundit

Tërmeti 4.1 ballë trondet kufirin shqiptaro-grek

Një tërmet është regjistruar pak më parë pranë kufirit mes Shqipërisë dhe Greqisë. Tërmeti ka qenë me magnitutë 4.1 të...

Mori mbi 6000 vota/ Agron Shehaj reagon për herë të parë pas humbjes së zgjedhjeve për kryetar partie

Agron Shehaj nuk mundi të fitonte garën për kryetarin e PD, ndërsa pas zyrtarizimit të fitores së Lulzim Bashës ka reaguar me një falënderim...

Vjosa Osmani shkarkon kryetaren e KQZ: Duhet të jetë e pavarur

Shkarkohet kryetarja e KQZ-së në Kosovë, Valdete Daka. Lajmin ka dhënë sot presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. Në arsyetimin e vendimit të presidencës thuhet se...

Djersisni shumë kur jeni nervoz? Ja si ndikon gjendja emocionale në trupin tuaj

Shumë prej nesh përjetojnë periudha të stresit të lartë. Padyshim, pasojat për trupin nuk vonojnë të vijnë! Oreksi ynë mund të rritet ose zvogëlohet,...

Rama takon Mitsotakis/ Mediat greke: Ranë dakord të përshpejtonin negociatat për delimitimin e zonave detare

Gjatë Samitit të NATO-s që po mbahet në Bruksel Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një bisedë të shkurtër me homologun e tij grek Kyriakos...

Lajme të tjera

Web TV