Hajdutët e orave luksoze rishfaqen fuqishëm në Barcelonë (Video)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Burri i biznesmenes Susana Gallardo, politikani Manel Valls, e tha këtë të mërkurë në një bisedë telefonike me gazetën La Vanguardia, pasi gruas së tij i grabitën me dhunë Rolex-in e saj, me vlerë 7 mijë euro. “Për fat të keq, Susana nuk ka qenë e para dhe as nuk do të jetë e fundit që do të vuajë këtë plagë.” Kthimi në normalitet, pas muajve të gjatë të pauzës detyruar nga pandemia, ka bërë që të kthehet një nga aktorët më të dëmshëm në peisazhin urban të Barcelonës: kriminelët. Dhe më saktë, ajo e hajdutëve të specializuar në vjedhjet e orave luksoze, të cilët kanë plasur me forcë dhe përpiqen, përsëri dhe përsëri, duke luftuar kyçet e turistëve të parë që vizitojnë kryeqytetin katalanas.

Kjo kronikë shoqërohet me dy sekuenca vjedhjesh të orave luksoze të kapura nga kamerat e sigurisë së dy hoteleve në Eixample të Barcelonës.

Recepsionistët e Almas, disa anëtarë të ekipit të menaxhimit të hotelit dhe vetë viktima vrapuan pas hajdutit, i cili arriti të hipte me motor dhe të ikte në drejtim të kundërt poshtë rrugës Majorka. Burri raportoi vjedhjen e orës, me vlerë rreth 7,000 euro.

Orat mund të arrijnë vlera astronomike. Dy ditë më vonë, një nga administratorët e të njëjtit hotel këshilloi një tjetër klient të rregullt, pronar të pjesëve ekskluzive që shikojnë në kyçin e dorës, për të lënë më mirë orën në kamerën e sigurisë për të shmangur një incident.

Në 9 ditët e para të qershorit u raportuan 14 vjedhje orash në Barcelonë, gjysma e të njëjtës periudhë të vitit 2019.
“Ne nuk jemi në siklet që t’i bëjmë këto lloj rekomandimesh, por nuk kemi zgjidhje tjetër. Ne jemi të detyruar të kujdesemi për klientët tanë, të përpiqemi të mos gjenerojmë frikë, as të bezdisim për të qëndruar, por ata duhet të marrin masat e tyre paraprake”, thotë Leyre García de Arouz, e ekipit drejtues alma.

Disa blloqe nga Paseo de Gràcia, në drejtim të detit, kreu i sigurisë së hotelit Mandarin, Amadeu Muñoz, u kthye të premten nga gjykatat për të ratifikuar një ankesë pasi kishte një përpjekje për të vjedhur orën e tij më 27 maj.

Në rastin e tij, kishte tre sulmues. Burri ishte duke parkuar motorin e tij para dyqanit Santa Eulalia në orën tre të pasdites kur u godit nga një biçikletë elektrike. Një djalë i ri u hodh mbi të. “Isha në gjendje ta shtyja larg, por një tjetër më goditi në kokë me një skuter, ndërsa një i tretë u përpoq të më shkulte orën.” Në atë moment një furgon nga Arro de los Mossos po ngjitej dhe shtatë policët për pak sa nuk e kapën me automjetin. Viktima arriti të mbante një sekondë njërin nga sulmuesit.

Lexo edhe :  Dhjetra banesa u shkatërruan nga tërmeti, shikoni si duket sot lagjia e ndërtuar në Thumanë

Të nesërmen, viktima ishte një turist që kthehej në hotelin Majestic. Gruaja po fliste me besim në telefon, kur një i ri iu hodh sipër saj për t’i hequrr orën. Duke mos e bërë këtë, ai e shtyu viktimën në tokë, ku një hajdut i dytë i erdhi në ndihmë. Personeli i sigurisë nuk mund të bëjë gjë tjetër veçse të vrapojë pas hajdutëve që arritën të iknin. Ora, një Riçard Miller, vlerësohet në 85,000 euro.

Grabitja e dhunshme e Susana Gallardos në rrugën Bori i Fontestà ka ndryshuar hartën e zakonshme të veprimit të hajdutëve të specializuar në ora luksoze. Ata kanë dy zona të preferuar të grabitjes.

Më 4 qershor, në rrugën Jaume I, një turist francez 44-vjeçar, i cili po ecte në gjashtë pasdite, u sulmua nga dy të rinj. E hodhën në tokë dhe ia morën orën. Ora, një Patek Philippe me vlerë 20,000 euro.

Dy ditë më vonë, në Paseo Marítim de la Barçata, një turist italian 30 vjeçar që po ecte me të dashurën e tij u sulmua nga një hajdut që arriti të rrëmbente Rolexin prej 6,000 euro. Viktima vrapoi pas agresorit dhe arriti ta kapte kur hajduti u ngadalësua i rraskapitur nga përpjekjet.

Të nesërmen, më 7 qershor, një 19-vjeçar maroken shqyeu orën 30,000 euro nga kyçi i dorës së një francezi 30-vjeçar. Me atë rast, një patrullë sigurie qytetare e Mossos de Ciutat Vella arrestoi autorin dhe e mori orën.

Grabitjet e Susana Gallardos ishin të mërkurën e kaluar. Të nesërmen, një izraelit 60-vjeçar, duke kaluar nëpër qytet, u sulmua sapo u largua nga dera e dyqanit që Rolex ka në paseo de Gràcia. Burri luftoi, u përpoq të mbronte veten, por hajduti arriti të merrte orën e sapo blerë prej 25,000 euro.

Asnjë nga viktimat e javëve të fundit në Barcelonë nuk pësoi lëndime serioze por tronditja, ankthi dhe pafuqia janë të jashtëzakonshme.


Të fundit

Samiti i G7/ Kina: Ndaloni ndërhyrjen në punët tona të brendshme 

Kina ka akuzuar G7 për "manipulim politik" pasi kritikoi Pekinin për një sërë çështjesh. Në një deklaratë të përbashkët në...

“Medea” gjermane helmoi pesë fëmijët e saj, nis sot gjyqi

Nis sot gjyqi i nënës që vrau pesë fëmijët e saj në shenjë hakmarrjeje ndaj të shoqit. Ngjarja e rëndë ndodhi një vit më parë...

Hajdutët e orave luksoze rishfaqen fuqishëm në Barcelonë (Video)

Burri i biznesmenes Susana Gallardo, politikani Manel Valls, e tha këtë të mërkurë në një bisedë telefonike me gazetën La Vanguardia, pasi gruas së...

“Kam qenë e dënuar”, Remzie Osmani tregon si i shpëtoi burgut

Këngëtarja e dashur për publikun, Remzie Osmani, së fundmi ka dhënë një intervistë përballë Artan Telakut, ku tregoi se për shkak të këngëve patriotike...

Reforma në Drejtësi/ Balla: Ka përfunduar koha kur njerëzit emëroheshin nga politika

Deputeti Taulant Balla nga foltorja e Kuvendit vlerësoi ecurinë e Reformës në Drejtësi, ku tha se koha kur prokurorët e përgjithshëm emërtoheshin si horra...

Lajme të tjera

Web TV