Reforma në Drejtësi/ Balla: Ka përfunduar koha kur njerëzit emëroheshin nga politika

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Deputeti Taulant Balla nga foltorja e Kuvendit vlerësoi ecurinë e Reformës në Drejtësi, ku tha se koha kur prokurorët e përgjithshëm emërtoheshin si horra dhe lavire bulevardi ka përfunduar. Balla tha se po konsolidojnë këtë rritje të pavarësisë së institucioneve të drejtësisë. Balla tha se tashmë edhe emërtesa e njerve të drejtësisë ka përfundua.

Balla tha me tej se janë marrë 71% e rasteve të referuara të pandehur, ndërkohë që shtoi se kjo në kohën e Salës dhe të Ilirit nuk kalonte as 12%. Balla shtoi po ashtu se edhe Shqipëria nuk do të bëjë përjashtim sa i përket politikanëve që do të hetohen.

Shumë vite më parë kur vinte të raportonte Prokuroria e Përgjithshme e bojkotonin raportimin e prokurores së përgjithshme. Sepse në atë kohë ishin horri dhe lavirja e Bulvardit. Këto kohë kanë ikur. Ne duhet të konsolidojmë këtë rritje të pavarësisë të institucioneve tuaja. Në këtë Kuvend përmendeshin zëra për vendet e punës për gjyqtarë dhe prokurorë. Ne sot kemi fale kësaj Reforme, vendimmarrje të duhur, emërtesa të duhura, masa disiplinore të duhura.

71% janë marrë të pandehur, nga rastet e referuara. Kjo është një shifër që është shumë domethënëse, kurrë më parë institucionet e prokurorisë nuk kishin një shifër që shkonte përtej 70% të personave të marrë në hetim. Në kohën e Saliut dhe të Metës, nuk e kalonte 10-12% nga ato që janë referuar. Ky është vetëm fillimi. Askush të mos thotë se ky është niveli më i lartë që kemi arritur. Procesi i vettingut na ka garantuar që gjyqtarët dhe prokurorët të jenë persona që e kanë kaluar vettingun. Kemi deficite në numrin e prokurorëve dhe gjyqtarëve, pasi nuk kanë kaluar vettingun.

Sa i përket politikanëve as Shqipëria nuk do të bëjë përjashtim nga vende të tjera që kanë kaluar këtë proces. Para 7-8 vitesh në Rumani ishin në proces dënimi nga kryeministra tek ministra një numër i konsiderueshëm. Edhe në Shqipëria ka ish-ministra në dyer të gjykatave, ka prokuror që janë dënuar në një shkallë të gjyqësorit. Ky është një proces që do të vijojë. Koha kur politika kishte kompetenca në emërtesa ka përfunduar një herë e përgjithmonë.’- tha Balla.


Të fundit

Reforma në Drejtësi/ Balla: Ka përfunduar koha kur njerëzit emëroheshin nga politika

Deputeti Taulant Balla nga foltorja e Kuvendit vlerësoi ecurinë e Reformës në Drejtësi, ku tha se koha kur prokurorët...

Trafikonte lëndë narkotike, arrestohet 31-vjeçari nga Memaliaj

Policia e Tiranës ka goditur një tjetër rast të shpërndarjes së lëndëve narkotike të ndarë në doza. Specialistët për Hetimin e Narkotikëve, në bashkëpunim me...

Protesta e maturantëve/ MASR analizon pyetjet e testit të Matematikës, ja çfarë thotë Kushi

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Znj. Evis Kushi ka reaguar përmes një video-mesazhi në lidhje me shqetësimin e maturantëve për testin e matematikës. MASR...

Britania shtyn lehtësimin e masave anti-Covid

Shumica e rregullave aktuale të Covid-19 do të qëndrojnë në fuqi për katër javët e ardhshme dhe pas heqjes së izolimit të planifikuar më...

Manastirliu jep lajmin e mirë: Kryhet me sukses ndërhyrja delikate në QSUT, operacioni zgjati 7 orë

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka ndarë në faqen e saj në Facebook lajmin e mirë për një operacion të vështirë, i cili është...

Lajme të tjera

Web TV