Samiti i G7/ Kina: Ndaloni ndërhyrjen në punët tona të brendshme 

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kina ka akuzuar G7 për “manipulim politik” pasi kritikoi Pekinin për një sërë çështjesh.

Në një deklaratë të përbashkët në fund të samitit tre-ditor, udhëheqësit e vendeve të G7 i kërkuan Kinës “të respektojë të drejtat e njeriut dhe liritë themelore”.

Çështjet e theksuara përfshinin abuzimet kundër grupit të pakicës myslimane Ujgur dhe goditjen e aktivistëve pro-demokracisë në Hong Kong.

Ambasada e Kinës në Mbretërinë e Bashkuar akuzoi G7 për “akuza të pabazuara”.

Stop shpifjeve ndaj Kinës, ndaloni ndërhyrjen në punët e brendshme të Kinës dhe ndaloni dëmtimin e interesave të Kinës,” tha zëdhënës të hënën.

Deklarata nga G7 përfshiu premtime për një numër çështjesh, të tilla si përfundimi i pandemisë së koronavirusit dhe hapat për të trajtuar ndryshimin e klimës, si dhe referencat për Kinën.

Grupi, i përbërë nga Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Britania e Madhe dhe SH.B.A., i bëri thirrje Kinës që të respektojë të drejtat e njeriut në Xinjiang, një rajon veri-perëndimor që është shtëpia e ujgurëve dhe pakicave të tjera myslimane.

Ekspertët thonë se Kina ka arrestuar deri në një milion ujgurë dhe myslimanë të tjerë dhe ka burgosur qindra mijëra të tjerë në shtypjen e saj në Xinjiang, e cila filloi në 2017.

G7 gjithashtu bëri thirrje që Hong Kong të ruajë “një shkallë të lartë të autonomisë”, duke nënvizuar “rëndësinë e paqes dhe stabilitetit” në ngushticën me Tajvanin- një rrugë ujore e ruajtur me ushtri- dhe kërkoi një hetim të ri në Kinë për origjinnën e Covid-19.

Ambasada kineze në Mbretërinë e Bashkuar kundërshtoi pretendimet për Xinjiang, Hong Kong dhe Tajvanit, për të cilat tha se shtrembërojnë faktet dhe ekspozuan “qëllimet e mbrapshta të disa vendeve të tilla si Shtetet e Bashkuara”.

Lexo edhe :  Nesër zgjedhjet për kreun e PD, publikohet fleta e votimit

Një mesazh më i fortë për Kinën pritet të lëshohet nga udhëheqësit e NATO-s në një takim të hënën./MCN.tv

 


Të fundit

Samiti i G7/ Kina: Ndaloni ndërhyrjen në punët tona të brendshme 

Kina ka akuzuar G7 për "manipulim politik" pasi kritikoi Pekinin për një sërë çështjesh. Në një deklaratë të përbashkët në...

“Medea” gjermane helmoi pesë fëmijët e saj, nis sot gjyqi

Nis sot gjyqi i nënës që vrau pesë fëmijët e saj në shenjë hakmarrjeje ndaj të shoqit. Ngjarja e rëndë ndodhi një vit më parë...

Hajdutët e orave luksoze rishfaqen fuqishëm në Barcelonë (Video)

Burri i biznesmenes Susana Gallardo, politikani Manel Valls, e tha këtë të mërkurë në një bisedë telefonike me gazetën La Vanguardia, pasi gruas së...

“Kam qenë e dënuar”, Remzie Osmani tregon si i shpëtoi burgut

Këngëtarja e dashur për publikun, Remzie Osmani, së fundmi ka dhënë një intervistë përballë Artan Telakut, ku tregoi se për shkak të këngëve patriotike...

Reforma në Drejtësi/ Balla: Ka përfunduar koha kur njerëzit emëroheshin nga politika

Deputeti Taulant Balla nga foltorja e Kuvendit vlerësoi ecurinë e Reformës në Drejtësi, ku tha se koha kur prokurorët e përgjithshëm emërtoheshin si horra...

Lajme të tjera

Web TV