Dialogu Kosovë-Serbi/ Nis takimi i parë mes Kurtit dhe Vuçiç

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ka nisur sot në Bruksel dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, ku kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ndodhet për herë të parë në tryezë përballë presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiç.

Takimi po mbahet me ndërmjetësimin e Josep Borrell, shef i diplomacisë evropiane. Më parë, Borrell ka biseduar në takime të ndara fillimisht me delegacionin e Kosovës e më pas me atë të Serbisë.

Përfaqësuesi serb në dialog, Petar Petkoviç, për mediat serbe tha në Bruksel se ata janë të shqetësuar për shkak të bashkëpunimit të ngushtë mes BE dhe SHBA, por do të vazhdojnë betejën për interesat e tyre, ndërsa nga pala e Kosovës deri tani nuk ka pasur prononcuar.

Takimi ka nisur në orën 11:00, ndërsa në orën 12:30 është paralajmëruar një konferencë për media e përfaqësuesit Special të BE-së për dialogun Prishtinë – Beograd dhe çështje tjera të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak.

Pas takimeve të ndara, Borrell ka deklaruar se “Jam nikoqir i një takimi të ri të dialogut Beograd-Prishtinë, të nivelit të lartë Beograd-Prishtinë sot me presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiç dhe kryeministrin Albin Kurti. Dialogu dhe rezultati nga dialogu është rruga drejt së ardhmes evropiane të të dy palëve. Ndërkohë, (dialogu u deritanishëm) solli rezultate të rëndësishme për qytetarët e tyre”.

Kujtojmë se Serbia vazhdon të kundërshtojë pavarësinë e Kosovës të shpallur më 17 shkurt të vitit 2008, me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve kryesore të Bashkimit Evropian dhe është zotuar se nuk do ta njohë atë, duke kërkuar siç thuhet, një zgjidhje kompromisi, ndërsa Kosova e cilëson të panegociueshme pavarësinë e saj.

Diplomatët perëndimor janë vënë në përpjekje për të përshpejtuar procesin e bisedimeve me shpresë për një marrëveshje para vitit të ardhshëm kur Serbia mban zgjedhjet parlamentare e presidenciale, gjë që do të çonte në një pezullim të ri të procesit të filluar dhjetë vjet më parë nga të dyja vendet, që aspirojnë integrimet evropiane. Por, pak vëzhgues besojnë në një mundësi të tillë.

Lexo edhe :  Caktohet vendi dhe ora/ Pas shkarkimit të Metës, Rama mbledh Kongresin e PS

 

 


Të fundit

Dialogu Kosovë-Serbi/ Nis takimi i parë mes Kurtit dhe Vuçiç

Ka nisur sot në Bruksel dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, ku kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ndodhet për herë...

Gruaja e këngëtarit të njohur, u kërkon falje personave që ka bullizuar

Chrissy Teigen ka thyer heshtjen duke kërkuar falje për bullizimin e disa personave në “Titter”. Përmes një postimi, modelja amerikane reflektoi “peshën dërrmuese të pendimit...

Bie shtylla e tensionit në Roskovec, humbin jetën dy elektricistë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur paraditen e sotme në fshatin Jagodinë në Roskovec. 2 elektriçistë kanë humbur jetën teksa po punonin pasi janë...

Me Himnin Kombëtar dhe portretin e Asdrenit/ Banka e Shqipërisë prezanton kartëmonedhën 10 mijë lekshe

Banka e Shqipërisë prezantoi ditën e sotme dy prerje të reja të kartëmonedhave shqiptare, të cilat dalin zyrtarisht në treg duke nisur nga 30...

Hapen sot 29 qendrat shëndetësore/ Manastirliu: Testi i shpejtë në çdo qendër

Me çeljen e sezonit turistik në të gjithë vendin, janë hapur edhe qendrat shëndetësore verore që do të ofrojnë shërbim të për turistët nga...

Lajme të tjera

Web TV