Qeni më i bukur në SHBA, një pekinez

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qeni më i bukur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është shpallur Wasabi, i cili i përket një race pekineze. Çmimin është  dhënë  nga juria prestigjioze e konkursit të Westminster Kennel Club.

Prapa qenushit 3-vjeçar u rendit një Bourbon. ‘Ka talent, përshtatet në mënyrë perfekte me standardin e racës së tij, por ka diçka më shumë, shkëlqimin që e dallon një qen të mirë’, ka thënë për Cbs një nga pronarët e tij David Fitzpatrick, që si çmim për fitoren do t’i japë për darkë pekinezit të tij një fileto. Një tjetër bashkëpronar i qenit vdiq nga Covid-19 vitin e kaluar.

Wasabi, mundi një bulldog francez Mathew, qenin pastor anglez Connor dhe qentë gjerman Jade dhe Bourbon. Gjithsej morën pjesë në këtë konkurs 2500 qen dhe për shkak të pandemisë së koronavirusit këtë vit eventi prestigjioz u mbaj në ambient të hapur, pikërisht në Madison Square Garden dhe është spostuar nga shkurti në qershor.


Të fundit

VIDEO/ Krisje tek PSG? Reagon trajneri Galtier: Ja pse e zëvendësova Messin

PSG ngeci në Lisbonë në një barazim 1-1 përballë Benfikës, dhe tani ndan vendin e parë në grup bashkë...

5 gratë më mizore në histori

Çdo periudhë historike ka të mirat dhe të këqijat. Dhe sigurisht më shpesh në qendër të veprave të këqija janë burrat. Diktatorët, luftëtarët e...

Pse Kadare duhet ta marrë çmimin Nobel?

Nga Alda Bardhyli  Kanë mbetur vetëm dy orë nga koha kur Akademia Suedeze do të shpallë nobelin për letërsi për vitin 2022. Kureshtja e gjithë...

VIDEO/ Gjykimi kontravers në sfidën Inter-Barça, arbitri: “Duart ishin të Ansu Fatit”

Barcelona u dëmtua qartë nga arbitrimi i Slavko Vinčić. Për Blaugranat, arbitri nuk dha një penallti të pastër pas prekjes me dorë nga Dumfries...

“Dhjetë vjet kemi pritur ”, dramat e familjeve të lëna pas nga shqiptarët e vrarë në Siri

Kalvari i Salushe Seferit nisi në vitin 2013, kur vajza e saj, Ruzhdie Balliu, u largua nga Shqipëria për në Siri. Ky kalvar përfundoi,...

Lajme të tjera

Web TV